Tři otázky, tři odpovědi NE
Zní to jako pohádka. Mladý lékař se vrátí ze stáže v prestižní americké klinice Mayo s nabídkou, že po vynikajících zkušenostech s ním a jeho českými kolegy se americká strana rozhodla dál pokračovat ve spolupráci přímo v Brně. To se stane evropským centrem biomedicínckých výzkumů, Masarykova univerzita se změní v líheň špičkových vědců a lékaři celého světa se budou na Moravu jezdit učit. A všichni ještě vyděláme spousty peněz. Čím je vize utopističtější, tím má zřejmě větší šanci na úspěch. Chce to maličkost, dvě miliardy z našich kapes.
Víc otázek než odpovědí
Projekt výstavby tří nových budov centra kardiovaskulárního klinického výzkumu vypracoval mladý kardiolog Tomáš Kára po návratu z tříleté stáže na prestižní americké Mayově klinice, podporován tehdejším ředitelem brněnské nemocnice u sv. Anny Michalem Pohankou. Slibují naprosto unikátní pracoviště, které nemá v Evropě obdoby, lékařské Silicon Valley.
Vidina omámila brněnské i jihomoravské politiky a nakonec souhlasí i ministr financí Bohuslav Sobotka, jihomoravský lídr kandidátky ČSSD. Miliardu se chystá z rozpočtové rezervy uvolnit česká vláda (460 miliónů dodá Ministerstvo zdravotnictví a 493 miliónů nemocnice u sv. Anny).
Návrh vyvolává více otázek, než nabízí odpovědí. Než vláda žádané miliardy přiklepne, měla by znát odpovědi na ty nejdůležitější. Bude centrum sloužit pacientům? Podporovat vědu? Vydělávat peníze?
Kardiocenter je dost
Potřebujeme novou kliniku pro léčbu srdce? Ne. Panuje obecná shoda, že dnešních jedenáct kardiocenter je víc, než potřebujeme.
Aby se uživila, operují i lidi, u nichž je otázkou, zda jim operace pomohou. Že projekt může v důsledku pacientům i uškodit, ukazuje přístup Ministerstva zdravotnictví k Janu Černému, řediteli Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Spolu s pražským IKEM jde o nejuznávanější pracoviště u nás. Poté, co Černý kritizoval vznik nového centra, byl ministrem Rathem odvolán.
Špičková pracoviště tvoří hlavně lidé - budovy a technika jsou jen nástrojem. Nucený odchod úspěšného šéfa může rozbít celý tým.
Ještě v létě ministerstvo projekt odmítalo, názor změnilo poté, co se jeho náměstkem stal propagátor projektu Michal Pohanka.
Výzkumu bude málo
To, že se jedná o dobrý výzkumný projekt, popírá jak grantová agentura (scházejí mu základní kritéria, podle kterých se dá projekt hodnotit, například mezinárodní oponentura), tak ministerstvo školství.
Jedna ze zásadních námitek zní: Ač se má celý projekt nazývat "Mezinárodní centrum klinického výzkumu", výzkum sám je v něm věcí spíše druhořadou. Prvořadé bude vytvoření obrovského komplexu, který bude zaměřen hlavně na experimentální pilotní testování na lidech mimo území USA. A to začíná znít logicky.
Předkladatelé projektu, bývalý místopředseda vlády Martin Jahn a agentura CzechInvest, zdůvodňují investici jako vklad do biotechnologického parku, který by používali přední světoví výrobci léků a zdravotnického materiálu k testování svých výrobků (umělých srdečních chlopní, kardiostimulátorů, geneticky upravených zvířecích orgánů). Prakticky všechny nové medicínské technologie vznikají ve Spojených státech, kde je ale stále obtížnější získat povolení k jejich testování na lidech.
Pomůže to svaté Anně
Americké firmy tedy mohou hledat v Brně benevolentnější právní prostředí i vděčnější pacienty, kteří je při sebemenší komplikaci nebudou draze žalovat.
To nemusí být špatně, jen zvažme, zda to chceme a kdo to má platit. Automobilce Hyundai taky nenabízíme, že jí postavíme továrnu (mohlo by se stát, že se jí nebude líbit a auta začne vyrábět jinde).
Jestli takový světově unikátní projekt bude vydělávat, je otázkou - žádné zkušenosti nejsou k dispozici. Autoři spoléhají na americké granty, úhrady od zdravotních pojišťoven, výnosy ze školení či prodeje patentů. To za předpokladu, že se projekt opravdu rozběhne.
Dvě miliardy ale určitě pomůžou nemocnici u sv. Anny. Ta se během čtyř let, kdy ji řídil kandidát ČSSD na poslance a hlavní zastánce projektu, sexuolog Michal Pohanka, stala jednou z nejzadluženějších fakultních nemocnic v Česku. On sám proslul výběrovými řízeními, v nichž podmínky umožňují vítězství jen jediné firmy. "Výrazně by to nemocnici pomohlo," řekl Pohanka časopisu Týden, "ale přesná čísla si odhadnout netroufám."
Autor je novinář
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist