Tuzemská inflace bude letos pravděpodobně o několik desetin procenta vyšší než loňská, která v prosinci dosáhla meziročně 2,2 procenta. Růst cen by letos ale neměl být nijak dramatický a inflace se bude pohybovat v blízkosti tří procent.

Ceny ropy porostou
Hlavními neznámými v dalších měsících budou vývoj cen komodit (především ropy), kurs koruny a také vládní výdaje.
S rychlým poklesem cen pohonných hmot, který přispěl největší měrou k nízké inflaci v posledních třech měsících (v prosinci o 6,3 procenta), však už zřejmě nebudeme moci nadále počítat.
Vzhledem k tomu, že dosavadní nárůst cen ropy nedokázal výrazně oslabit růst světového hospodářství, je totiž pravděpodobné, že cena této komodity poroste i v letošním roce.
V opačném směru bude působit koruna, která (i když už ne tak výrazně) bude pokračovat v posilování. Nové možnosti jí otevírají očekávaná třicetimiliardová investice automobilky Hyundai, rostoucí čerpání dotací z evropských strukturálních fondů a pravděpodobné pokračování růstu přebytků obchodní bilance.

Spotřební daň nezabrala
Zajímavé bude sledovat i další vývoj cen potravin. Jejich růst byl totiž v prosinci překvapivě nízký a meziročně jako celek dokonce zlevnily.
Tento "příznivý" vývoj je umožněn rostoucím dovozem levných (tedy silně dotovaných) výrobků ze zbytku Evropské unie. Důsledkem je pak i stále větší vliv posilující koruny na ceny v tomto sektoru.
Překvapily i ceny tabáku. Po zvýšení spotřebních daní z poloviny loňského roku totiž již třetí měsíc za sebou nepřišla očekávaná reakce v podobě nárůstu prodejních cen cigaret. Trh totiž zaplavují nové velmi levné značky, které nedovolují adekvátně (daním) zvýšit ceny ani u dražších tabákových výrobků. Posledním měsícem, kdy můžeme u tabáku reálně očekávat dohnání cenového vývoje, je tak leden.
Pak už ministru zdravotnictví nezbude, než najít jinou cestu ke snížení objemu cigaretových "emisí".
Opačným směrem než výše zmíněné položky spotřebního koše šly loni tradičně ceny energií a bydlení, které se za celý rok postaraly o dvě třetiny růstu cen.
S výhledem do začátku roku se již "najisto" počítá s nárůstem lednové inflace k úrovni tří procent z důvodu dalšího růstu regulovaných cen energií a také kvůli tradiční novoroční úpravě ceníků u mnoha výrobků i služeb.
Výslednou lednovou inflaci by naopak mohly stlačit níže stagnace cen cigaret, zatímco u benzínu již další zlevňování nemůžeme očekávat.

Předpovědi se liší
Z pohledu růstu úrokových sazeb je určitě zajímavé srovnání předpovědí České národní banky a Ministerstva financí, které také významně zasahuje do našich výdajů.
Zatímco ČNB ve své poslední inflační prognóze očekávala pro letošek nárůst inflace v rozmezí 3 až 4,4 procenta, Ministerstvo financí předpokládá pouze 2,5 procenta. Obě instituce přitom mluví v zásadě stejnou řečí.
Největší vliv na inflaci mají podle nich rostoucí ceny energií a následné růsty regulovaných cen. Dalším faktorem bude růst spotřebních daní u tabáku a regulovaného nájemného.
Hlavním rozdílem tak je pravděpodobně očekávaný vývoj cen na komoditních trzích, který zatím dává za pravdu spíše umírněnému Ministerstvu financí a možná také očekávaný vývoj kursu koruny.

Marné intervence
Proti silné koruně se ČNB snaží neustále (a bezvýsledně) slovně intervenovat, zatímco Ministerstvu financí její posilování nevadí. Rozdílný pohled je tedy způsoben očekáváním u faktorů, které nemůže ani jedna z institucí prakticky vůbec ovlivnit.
Pro centrální banku zde vyvstává otázka, zda na pohyby na komoditních a finančních trzích vůbec reagovat, když se navíc loni přenos nákladové inflace do poptávkové ukázal jako prakticky nulový.
Mnohem lepší pravděpodobně bude sledování pouze korigované inflace bez cen energií a podpora co nejpozdějšího přistoupení Česka k euru. Čím více času bude mít naše ekonomika na srovnání cenových hladin s Evropskou unií, tím nižší u nás bude inflace

060116-25.gif


Autor je analytikem společnosti Cyrrus, a. s.