Řídí sklárny i teplický fotbal


Po vojně se Popovič vrátil do sklárny jako technolog. V roce 1978, ve svých dvaatřiceti letech, se stal nejmladším ředitelem závodu. A komunistou.
"Členství v KSČ bylo tehdy jakoby součástí kvalifikace. Nikdy jsem ale ve straně neměl žádnou funkci, na to jsem si dal extra pozor," odmítá fámy o tom, že by to po stranické linii dotáhl až k ústřednímu výboru.
V ředitelských funkcích poznal sklářské závody koncernových podniků Obas, Sklotas i celý koncern Sklo Union. Mezi největší exportní teritoria firmy patřil tehdejší Sovětský svaz a Popovič tam navázal řadu užitečných kontaktů.
Sametová revoluce jej zastihla v pozici generální ředitele Sklo Unionu. Instinktivně vytušil otevírající se prostor pro podnikání.
"V osmdesátých letech jsem si sice udělal kandidaturu na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale o tržním hospodářství jsme nic netušili," vzpomíná na tehdejší kvalitu ekonomického vzdělání.

Z komunisty rytířem

V devadesátém roce začal Popovič připravovat privatizaci Sklo Unionu. O ní dnes hovoří jako o svém největším profesním úspěchu: "To byla jedna z mála tehdejších akvizic, za kterou bylo zaplaceno, a to 120 miliónů dolarů."
Z koncernu vyčlenil dva perspektivní závody, a to Sklotas s výrobou plochého skla a Vitrablok vyrábějící skleněné cihly. V prosinci 1990 je vložil do akciové společnosti Glavunion. V březnu 1991 začal postupný odkup akcií belgickou firmou Glaverbel.
Úspěšného manažera ale musí doprovázet i dobrá pověst. Popovič na to nezapomíná ani v období privatizace, firma sponzoruje zasklení nemocnic a škol v Bosně a je za to jmenován rytířem pravoslavného řádu sv. Konstantina.

Pomohl i Kellnerovi

V devadesátém roce vzniká První privatizační fond a na Popovičovy ředitelské dveře klepe zakladatel PPF Petr Kellner s podnikatelským plánem.
"Přesně věděl, co chce. Měl v sobě obrovské charisma. A jako jediný věděl, jak má fungovat investiční společnost," vzpomíná Popovič, nynější předseda dozorčí rady PPF. Sklo Union tehdy půjčila fondu čtyřicet miliónů korun. Ve dvou vlnách kupónové privatizace PPF získala akcie dvou set firem v hodnotě pěti miliard korun.

Kontakty a zase kontakty...

Popovič byl v květnu 1990 také jedním z iniciátorů vzniku Svazu průmyslu a dopravy, osm let stál v jeho čele. Jeho zásluhou byla zavedena proexportní opatření a také investiční pobídky, podporující vstup zahraničního kapitálu do země. Věrný zásadě "vždy o krok napřed" dokázal nasměrovat jednu z prvních pobídek do Glaverbelu.
Jako jediný v zemi byl dvakrát oceněn titulem manažer roku, v letech 1993 a 1997.
"Je cílevědomým a houževnatým manažerem, který jako šéf svazu průmyslu dokázal prosadit řadu pozitivních opatření. Je mu cizí jakákoli extravagance, prostě prototyp zdravě konzervativního podnikatele," charakterizuje Popoviče bývalý vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.
Šéf společnosti Glaverbel Czech zná řadu lidí, a to nejen doma. Když se belgický Glaverbel rozhodl expandovat do Ruska, kontakty Popoviče byly k nezaplacení.
V Nižním Novgorodě firma koupila dvě linky na výrobu plochého skla, loni v září v Klinu u Moskvy otevřela třetí závod, postavený za 145 miliónů eur na zelené louce.
"Rusko má všechno - suroviny, potenciál. Jako Češi jsme si říkali, že se bez Rusů docela dobře obejdeme. Je to ale obráceně, Rusové se docela dobře obejdou bez nás," tvrdí dnes Popovič, který v Rusku tráví polovinu roku.
V té druhé řídí aktivity v Česku tak, že se roční tržby "jeho" společnosti pohybují kolem třinácti miliard a zisk tvoří miliardu korun.
Jako šéf je oblíbený většinou zaměstnanců, vždyť jejich průměrný měsíční plat loni převýšil 29 tisíc korun. To je o třináct tisíc víc, než je průměr Ústeckého kraje.
Štěpán Popovič působí v řadě dalších společností, je například předsedou dozorčí rady Lázní Teplice. A také manažerem prvoligového Fotbalového klubu Teplice.
Kdyby byly všechny kluby ekonomicky zabezpečené tak jako Teplice, bylo by jim hodně dobře, tvrdí Popovič: "Byli jsme tak silní, že jsme loni nemuseli hráče prodávat. Nyní jsme na druhém místě. A hrajeme důstojnou roli v evropských soutěžích."