Některé rekonstrukce bytů od roku 2008 podraží. Zvedne se i cena za dálkové vytápění domácností.
Takový je scénář, který čeká české domácnosti i podnikatele, pokud Polsko odmítne přistoupit na změny daně z přidané hodnoty na služby a práce v Evropské unii.
Varšava včera jako jediná odmítala i zatím poslední kompromisní návrh Rakouska.
Podle něj měla v Česku platit nižší sazba DPH na stavební práce při rekonstrukci bytů až do konce roku 2010 a trvale nižší daň pro vytápění. Včera to potvrdil i ministr financí Bohuslav Sobotka.
Výjimka na nižší, pětiprocentní, sazbu DPH na stavební práce na byty končí České republice v prosinci 2007. Od té chvíle by měla být daň o čtrnáct procent vyšší. To samé platí i pro dálkové vytápění domácností.

Levné byty nejen pro chudé
Ačkoli koncem příštího roku končí výjimka na nižší sazbu daně, vláda tvrdí, že se zdraží asi jen pětina bytů.
"Připravujeme výjimku na takzvané sociální bydlení. Tento termín není definován na evropské úrovni. Záleží na každém členském státu, jak jeho obsah vymezí ve své legislativě," vysvětluje Radko Martínek, ministr pro místní rozvoj. Ten přitom uvedl, že by se do skupiny sociálního bydlení mohlo vejít sedmdesát až osmdesát procent nových bytů.
Návrh na vymezení levnějšího bydlení by měl mimo jiné vycházet i ze způsobu financování bytů. Do kategorie sociálního bydlení by se tak měly dostat například byty a rodinné domky financované ze stavebního spoření, půjček pro mladé nebo hypoték.
Nový návrh připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Ministerstvem financí. Vládě by jej měly předložit do čtrnácti dnů.
"Chceme nastavit pravidla ohledně bydlení takovým způsobem, aby se nimi mohly řídit i rekonstrukce a renovace v některých bytech," doplňuje Tomáš Prouza, náměstek ministra financí. Je přitom přesvědčen, že je tento postup pro ostatní státy unie přijatelný.
Podle Martínka se vymezení "sociálního bydlení" nejedná o žádné obcházení pravidel. "Takový postup využívá více než třetina členských států EU. Mezi ně patří nejen noví členové jako Estonsko, ale například i Francie, Velká Británie a Belgie.
I kdyby nyní Poláci prodloužení výjimek vetovali, státy unie se budou na dalších jednáních DPH znovu věnovat.
"Stále platí, že naší prioritou je prodloužit výjimku na pětiprocentní daň na stavební práce na byty minimálně do roku 2015," říká Prouza.

Dražší teplo zvedne ceny
Zdražení tepla by se podle Sobotky dotklo asi jednoho miliónu domácností. "Přesun dodávek tepla do standardní sazby DPH by zvýšil výdaje průměrné rodiny na dodávky tepla a teplé vody o zhruba 90 korun měsíčně," řekl David Marek, analytik Patria Finance.
Změny sazby DPH za teplo z pěti na devatenáct procent by se tak odrazily v celkovém nárůstu spotřebitelských cen o téměř půl procentního bodu, doplnil analytik PPF Radomír Jáč. Prouza však dohodě o levnějším vytápění a dodávkám teplé vody pro domácnosti věří: "Prodloužení této výjimky zajímá nejen Česko, ale i pobaltské státy."