Respektujme se, říkají dánští muslimové

Dánská publicistka s pákistánskými kořeny Rushy Rashdiová s nikdy nemyslela, že se bude dlouze zabývat vztahem západního světa k islámu. Žije v zemi dlouhá léta, provdala se za Dána.
Teď zděšeně sleduje, jak se země ocitla v první linii kulturního střetu s islámem.
"Vždy jsem se cítila v první řadě být ženou, dále také spisovatelkou - a rovněž novinářkou," vypočítává Rashdiová jednotlivé identity v rozhovoru s listem New York Times. "Najednou ale musím vymezit svůj vztah k současnému dění, neschvaluji skutečnost, že jedna skupina muslimů hovoří jménem všech."
Malá skupina radikálních imámů, s těsnými kontakty na blízkovýchodní země, podle ní ovládla veřejný prostor.
V pětimiliónovém Dánsku žije přibližně 200 tisíc muslimů. Mnozí z přistěhovalců, kteří žijí v Dánsku ve druhé či třetí generaci, cítili hněv, když sledovali kresby karikující Mohameda.
Stejnou zlobu ale cítili i tehdy, když sledovali televizní záběry s hořícími dánskými vlajkami. "Plakala jsem, zranilo mě to, v této zemi přece žijeme," říká sedmatřicetiletá Rashdiová. "Tady vyrůstají naše děti, máme k této zemi odpovědnost."
Schvaluje názor, že svoboda slova nesmí být ohrožena. "Budu vždy bojovat za svobodu vyjádření, musíme mít ale současně respekt k druhým, předvídat následky." Dánští muslimové mají pocit, že by měly existovat limity, jejichž překročení znamená ztrátu respektu k druhým.
Nechtějí se v Dánsku cítit jako druhořadí občané. Proto oceňují některé náznaky, že je vláda nepřehlíží. Příkladem takového přístupu může být gesto dánské vlády, která schválila objemné prostředky pro výstavbu nové kodaňské mešity.
Muslimové doufají, že je to náznak pozitivní změny. Následná debata nad zveřejněním karikatur totiž zemi zásadně rozdělila: Muslimové a Dánové hovořili značně odlišnými jazyky. "Hovořilo se v duchu hesla buď jsi s námi, nebo proti nám - nic mezi tím," říká mladá kodaňská muslimka Leila Zineová, původem z Maroka.
Jiní dánští přistěhovalci ale mají pocit, že škody na jejich vztazích k většinové společnosti vznikaly delší čas.
Dánský komik Omar Marzouk se domnívá, že delší čas selhává integrační politika. Stěžuje si, že muslimové například nemají v Dánsku své hřbitovy.
Vliv posledních událostí nepřeceňuje. "Rozhodně napáchají na vztazích obou kultur menší škody hanlivé obrázky Mohameda než fotografie rukojmích, kterým někdo uřezává hlavy," tvrdí Marzouk, syn egyptských přistěhovalců.
Vytváří komedie, ve kterých zesměšňuje jak dánskou krajní pravici, tak rigidní muslimské duchovní. vysloužil si už nepřízeň obou táborů.
Snaží se reagovat po svém, s humorem. Na svých internetových stránkách dokonce vytvořil novou zvláštní kolonku, ve které vyzývá návštěvníky k ukládání případných vyhrůžek zabitím. Podle posledního sčítání odpovědělo 500 čtenářů, které zřejmě svým přímočarým humorem přivedl do varu. Zřejmě se nepřátelským hrozbám vyhne. Plánuje přesídlit do jiné, uvolněnější metropole - Londýna. (sla)