Čeští Romové neuspěli u soudu ve Štrasburku

Česká republika včera před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku vyhrála spor se skupinou Romů, kteří si stěžovali na diskriminaci svých dětí při přístupu ke vzdělání. Rozsudek soudci přijali šesti hlasy proti jednomu.
Spor tím ale ještě nemusí končit. Advokát David Strupek zvažuje žádost o přezkum u velkého senátu.
Celý spor se táhne od druhé poloviny 90. let, kdy skupina romských rodičů z Ostravy protestovala proti zařazování jejich dětí do zvláštních škol. Podle nich probíhalo diskriminačně, jen na základě etnické příslušnosti, nikoli schopností dětí. Testy, které se používaly, byly šity na míru bílé populaci a nebraly v úvahu jazykové problémy romských dětí. Ty přitom nemusí znamenat psychologické problémy. V roce 1999 stížnost Romů na diskriminaci odmítl český Ústavní soud, v roce 2000 se rodiče obrátili na soud ve Štrasburku.
"Evropský soud neshledal porušení úmluvy o lidských právech, respektive té části, která se týká diskriminace při přístupu ke vzdělání," řekl k rozsudku advokát Strupek. Soud podle něj sice v odůvodnění konstatoval, že systém vzdělávání romských dětí nefungoval, jak by měl.
V konkrétních případech se ale nepodařilo prokázat, že důvodem pro zařazení dětí do zvláštních škol bylo skutečně to, že šlo o Romy.
"Podobně jako u Ústavního soudu, ani tady se soudci nezabývali statistickými údaji," dodal Strupek. Podle nich přitom romské dítě v 90. letech s až 27krát větší pravděpodobností skončilo ve zvláštní škole než dítě bílé.
Právě statistiky by mohly být důvodem, pro který by případ přijal k projednání sedmnáctičlenný velký senát. "Jde o do značné míry precedentní rozhodnutí. Zvažuji, že bychom se obrátili na velký senát," řekl Strupek.
Zvláštní školy byly v Česku zrušeny školským zákonem platným od roku 2005. Zákon zavedl školy speciální, a to pro děti se skutečně zdravotními problémy, ať už tělesnými či duševními. Zrušen byl i zákaz dalšího studia pro dítě ze zvláštní školy.