Vzpouru islamistů proti karikaturám proroka Mohameda považuje šéf společnosti Lego Jorgen Vig Knudstorp za velkou zátěž pro dánské firmy. "Bude to jistou dobu trvat, než bude škoda na image napravena," řekl v rozhovoru pro Handelsblatt. Jeho koncern ale zatím bojkotem dánských produktů netrpí.
HB: Jak se jako dánská společnost vyrovnáváte s velkými protesty islámského světa proti karikaturám proroka Mohameda?
Mne osobně to velmi mrzí. Pro Lego platí, že se nesnažíme bojovat za jistý politický postoj. Respektujeme všechna náboženství a máme velký respekt před svobodou názoru.
HB: Dotýkají se protesty i Lega?
Sotva. Tento region nemá na našich aktivitách důležitý podíl. Na druhou stranu jsme ale symbolem dánského průmyslu. Konflikt ukazuje, že žijeme ve zglobalizovaném světě, v němž se o dění na jednom konci světa velmi rychle ví i na konci druhém. Každý konflikt se prostřednictvím internetu a médií může velmi rychle stát globální krizí.
HB: Máte strategii na to, jak omezit případné škody?
Ne. Myslím si, že to ještě nějakou dobu potrvá, než budou škody na image napraveny. Ale předpokládám, že ti, kteří nyní reagují, nejsou nyní ve většině, jen jsou velmi hlasití.
HB: Dánská vláda na zveřejnění karikatur v září 2005 reagovala dost pozdě. Jak hodnotíte tento krizový management?
To nechci komentovat.
HB: Vy a vaši předchůdci jste se po neúspěšných "výletech" do světa počítačů vrátili zpět k důrazu na stavebnice. Je ale v dětských zálibách vedle herních konzolí a počítačů pro Lego ještě dostatek místa?
Ano, v každém případě. Uplynulá léta ukázala, že jsme dokázali růst silněji, když jsme se zaměřili na základní ideu stavebnic. Jsme přesvědčeni o tom, že na trhu s hračkami existuje zásadní poptávka pro produktech Lego. Nicméně to není právě růstový segment.
Koncern opět začal hospodařit se ziskem
HB: Za minulý rok jste poprvé po dlouhé době opět vykázali zisk. Pro rok 2006 ale zase počítáte s poklesem obratu. Proč?
Ano, v loňském roce jsme profitovali z nového filmu Star-Wars. Zájem o naše Star-Wars produkty ale bude klesat, protože letos nevyjde žádný nový film.
HB: Znamená to, že Lego potřebuje licencované produkty?
Ano, to je správně. Licencované produkty dnes tvoří polovinu všech prodaných hraček. Obrat ale bude klesat i proto, že z naší nabídky stáhneme několik řad, a budeme se tak snažit zlepšit naši výnosnost. Také odejdeme z některých trhů.
HB: Ze kterých?
To ještě nemohu říci. Zatím trhy zkoumáme, ale budou mezi nimi také trhy evropské.
HB: Návrat do zisku tudíž ještě není trvalý?
Ne, stojíme teprve na začátku. Vydali jsme se tím pravým směrem, ale do přístavu jsme ještě nedorazili.
HB: Kdy tam budete?
To ještě dva tři roky potrvá. Je to velmi obtížný proces - najít hlavní skupiny zákazníků, definovat hlavní trhy a identifikovat nejdůležitější výrobky. S výsledky z minulého roku jsme sice velmi spokojeni, ale na to, abychom naše výnosy zvýšili ze současných 6,5 procenta na zhruba 13 procent, máme před sebou ještě dlouhou cestu.
HB: Podcenili jste rozmach počítačů v dětských pokojích?
Hodně jsme přemýšleli o tom, jak by se Lego mohlo stát technologickou společností...
HB: ...a pak jste také vstoupili do oblasti počítačových her.
Ano, považuji technologie za důležité. Ale chyba byla v tom, že se nám trochu z očí vytratila původní idea Lega. V roce 2003 náš obrat klesl téměř o třetinu. Potom bylo Lego příliš velké. Nyní jsme se dostali na tu správnou velikost. Dnes jsme menší koncern, který se opět soustředí na své klíčové aktivity a prodal jiné oblasti, jako například zábavní parky Lego. Zároveň jsme efektivnější a snížili jsme naše dluhy.
HB: Dobylo Lego zpět své místo v dětských pokojích?
Někteří srovnávají Lego s psacím strojem, který už není v době počítačů třeba. Já ale říkám, že Lego je spíše něco jako kniha nebo noviny, které dnes existují vedle kin, televize, DVD, internetu a počítačů, protože je lidé dále čtou.
A ještě něco: my jsme kniha, kterou by si měl přečíst každý! Protože naše kniha obsahuje kombinaci designu a kreativity, které jsou ve zglobalizovaném světě stále důležitější. Zároveň nabízíme inženýrské umění, preciznost a matematickou logiku. Tento mix je v budoucnosti obzvláště důležitý pro děti, protože jejich vývoj závisí na tom, jak si hrály. Stavebnice Lego oslovují všechny děti - v Afghánistánu, Iráku nebo Německu.
HB: V Německu letos slavíte 50 let od vstupu na trh. Je to váš nejdůležitější trh?
O tom, co pro letošek chystáme, ještě hovořit nechci. Ale Německo je pro nás velmi důležitý trh. Mnozí němečtí zákazníci mi vyprávěli, jak si mysleli, že je Lego německá firma. Na to jsme pyšní, protože v Německu se kvalita bere velmi vážně. Je to ale také tvrdý trh, protože zákazníci požadují za vysokou kvalitu dobrou cenu. Kupují Playmobil nebo Lego.
HB: Vyděláváte v Německu méně než na jiných evropských trzích?
Tlak na ceny je v Evropě veliký, ale v Německu za poslední dva až tři roky ještě zesílil.
Zábavní parky jsme prodali, také přesouváme výrobu
HB: Lego, které je rodinná firma, prodalo své zábavní parky finančnímu investorovi a navíc se rozhodlo přesunout část produkce do levnějších výrobních zemí. Přesně tak, jak by to udělala firma na burze. Bylo to nutné?
Ano, zcela. Parky měly naší značku posílit. To se také podařilo. Ale upřímně řečeno, neměli jsme potřebné manažerské kompetence na to, abychom je úspěšně vedli dále. Proto jsme je prodali. Ale rodina vlastníků Lego - Kristiansenovi - mají v nové firmě, jež provozuje i jiné parky, 30 procent.
HB: Budete dále přesouvat výrobu?
V současnosti se porozhlížíme. Továrna ve Švýcarsku nyní bude zavřena. Celkem měla přesunutá výroba v roce 2005 podíl ve výši sedmi procent. V příštím roce by k tomu mělo přijít dalších deset až patnáct procent. Otázkou je, zda potom ještě jednou přesuneme 15 procent výroby. To se rozhodne letos.
HB: Nebyl by pro Lego alternativou vstup na burzu?
Vlastnické rodiny jsem se na to několikrát ptal. Ale rodina si chce Lego ponechat.
HB: Jak si za deset let budou děti hrát?
Budou sportovat. Kromě toho bude spousta virtuálních her na internetu a přes mobil. Jakousi protikulturou budou i nadále deskové a karetní hry, i zde má Lego své místo. Přičemž se ale dále budeme snažit o propojení virtuálního světa s realitou. Jedno je ale jisté: Lego nikdy nebude vyrábět mobily.
HB: Kdy jste naposledy bosou nohou šlápl na kousek stavebnice Lego?
Včera v noci. Mám tři malé děti a náš dům je plný Lego stavebnic. To dost bolí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist