Také čeští studenti najdou výukové materiály na internetu.

Když Massachusetts Institute of Technology (MIT) začal před několika lety volně zpřístupňovat veškeré své výukové materiály v rámci projektu MIT OpenCourseWare, vzbudil celosvětový zájem. Je potěšitelné, že v Česku našel tento příklad zdatného následovníka. V loňském roce začala obdobně zpřístupňovat své elektronické výukové materiály VŠCHT Praha na internetovém portálu ESO www.vscht.cz/eso." designtimesp=10489>#1#

Je zřejmé, že česká vysoká škola nemůže rozsahem nabídky konkurovat prestižní světové univerzitě. Množství elektronických studijních materiálů VŠCHT Praha je ale přesto pozoruhodné. Český uživatel tak může volně přistupovat k mnoha kvalitním zdrojům, které se zabývají zejména informatikou a chemií. Tyto materiály zahrnují desítky elektronických knih z produkce vydavatelství VŠCHT Praha, laboratorní návody, tabulky nebo prezentace přednášek.

Stránky portálu mají pěkné grafické zpracování a jsou uživatelsky příjemné. Materiály lze vyhledávat podle typu, tématu, autorů nebo jejich pracoviště i podle ročníku studia. Jako základ tematického třídění byl použit heslář spravovaný Státní technickou knihovnou, zdá se tedy, že i v českém prostředí se učíme spolupracovat.

Do vývoje MIT OpenCourseWare je investováno sedm až deset miliónů dolarů ročně. Oproti tomu je portál ESO vyvíjen ve spolupráci Vydavatelství VŠCHT Praha a pedagogů i studentů oboru Informatika a chemie. Náklady na jeho zprovoznění a údržbu tak nedosahují ani tisíciny této částky.

060223-IN-12-1.jpg

Autor je spolupracovníkem redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist