I když britská laboratoř včera potvrdila u uhynulých ptáků v Bratislavě a v nedalekém Gabčíkovu přítomnost smrtícího virusu ptačí chřipky H5N1 a média doslova chrlí informace o nemoci a případech v dalších zemích, Slováci zachovávají klid.
"V televizi říkali, že když je maso dobře tepelně zpracováno, tak virus nepřežije. Jsem proto v pohodě a na kuřeti si pochutnám," konstatuje osmadvacetiletý Tomáš, který si včera v poledne objednal v restauraci bratislavského Starého Města kuře na smetaně. Obsluhy restaurací se shodují: jídla s kuřecím či krůtím masem jdou na odbyt pořád stejně dobře.
Podobně většina obyvatel Bratislavy včera při spěchu ulicemi přemýšlela o jiných problémech a velkému množství holubů v parcích nevěnovali žádnou pozornost. Klidnou atmosféru slovenské metropole dokreslovaly i rodiny s dětmi, které na sídlišti Petržalka u Chorvatského ramene Dunaje krmily při procházce hejna labutí.
K idylickému obrazu přispívá svými výroky i ministr zdravotnictví Rudolf Zajac, který neustále opakuje, že možnost onemocnění člověka virem H5N1 na Slovensku je při současném výskytu nereálná. "Neděje se nic takového, co by si žádalo mimořádnou pozornost. Virus ptačí chřipky H5N1 je v současnosti v různých mutacích na celé zemi," uklidňuje občany.
Ministr zemědělství Zsolt Simon téměř každý den informuje o vývoji situace na tiskových besedách a vyzývá obyvatele, aby byli při kontaktu s ptáky a drůbeží nanejvýš opatrní. Malé chovy podléhají zpřísněnému režimu, úřady dělají seznamy v zajetí chovaných ptáků.
Slováci zatím nepovažují riziko za vysoké a většina nemá z viru ptačí chřipky obavy. Při pohledu do obchodů s masem a uzeninami je totiž zřejmé, že prodej a spotřeba drůbežího masa neklesají. Samotní obchodníci potvrzují, že se ptačí chřipka na jejich podnikání zatím neprojevila.
Úřady tvrdí, že na Slovensku je příznivá epidemiologická situace a ujišťují, že jsou připraveny zvládnout vše od ochrany zvířat až po případnou léčbu lidí. Většina obyvatel je přesvědčena, že se skutečně nic neděje.
"Dnes máme na Slovensku dvě nová podezření na virus H5N1 u volně žijících ptáků. To, že se virus ještě neobjevil v České republice, znamená, že o něm jen nevědí," řekl ministr Zajac.
Slovenští experti jsou v současnosti schopni identifikovat virus H5N1 u člověka do šesti hodin od doručení vzorku. V případě pozitivního nálezu jsou připravena tři pracoviště a kompetentní pracovníci jsou schopni v průběhu deseti hodin zaktivizovat osm infekčních oddělení a karanténní centrum.
Nyní se ale státní instituce soustřeďují na prevenci. Ministr zemědělství varuje občany před takzvanou kuřecí turistikou.
"Každá neoprávněná osoba, která vstoupí do chovu, kde se později potvrdí ptačí chřipka, půjde do karantény," řekl ministr Simon. Důrazně upozornil i majitele soukromých chovů, aby respektovali opatření úřadů. V opačném případě se vystavují riziku, že nařídí likvidaci jejich chovů, aby tak omezil veřejné ohrožení.
Autor je redaktorem BBC
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist