Evropa bojuje proti "balíčkům" Microsoftu

Odpor Bruselu proti "svazování" jednotlivých produktů Microsoftu v rámci Windows má v Evropě sedmiletou historii. Nyní ale Evropská komise hrozí firmě preventivně kvůli výrobku, který ještě neviděl ani jediný zákazník.
Začalo to tím, že komise chtěla, aby se Windows neprodávaly s internetovým prohlížečem Explorer. Toho nedosáhla, a Explorer vytlačil z trhu konkurenční firmu Netscape. Pak EU zasáhla rychleji a donutila firmu oddělit od Windows přehrávač hudby a filmů Media Player. Teď komisařka pro ochranu hospodářské soutěže Neelie Kroesová hrozí kvůli operačnímu systému Windows Vista, který ještě neopustil laboratoře společnosti. Pokud budou do Visty zabudovány programy, které budou vytlačovat konkurenci z trhu, nedovolí prý Microsoftu nabízet tento operační systém v Evropě. Naznačuje to dopis, který nedávno poslala řediteli firmy Stevu Ballmerovi.

Konkurence si stěžuje

Na Microsoft si totiž už v únoru stěžovali jeho konkurenti - výrobci počítačů IBM a Sun Microsystems (ten dodává například i konkurenční operační systém solaris), Oracle vyrábějící firemní software a antivirová firma Symantec. Odpůrci Microsoftu se bojí i toho, že do Visty bude zabudován i antivirový software nebo ochrana před napadením hackery, tzv. firewall. Nebo že Vista automaticky nasměruje uživatele na vyhledávací stránky Microsoftu. Tím by byly postiženy především firmy Google a Yahoo!.
Nejvíce jim ale vadí, že by do Visty mohl být zabudován systém tzv. digital management rights. Ten normálně slouží jako ochrana autorských práv - dílo zakódované tímto systémem nelze například zkopírovat či otevřít v některých programech. Microsoft ale podle svých oponentů plánuje, že dokumenty vytvořené v jeho programech nepůjdou otevřít u konkurence. Například prezentace v PowerPoitu by nešly prohlížet v softwaru jiných výrobců.
Zda něco z toho skutečně bude v nové Vistě, není zatím jasné. Zřejmě to nebude známo do konce roku, dokud nebude kompletní Vista oficiálně představena. Nicméně podle zdrojů z Microsoftu považuje firma za své největší konkurenty Google a společnosti vyrábějící antivirové programy. Proto vyvíjí svůj vlastní nový webbový vyhledavač (a zřejmě bude nabízet cestu k němu přímo z počítače) i vylepšené antivirové systémy.

Nový počítač bude nutnost

Propojování jednotlivých programů s Windows používá Microsoft jako svou obchodní metodu: snižuje tím náklady na prodej a dává zákazníkům vše, co potřebují, v jednom balíku. Oproti konkurenci nabízí i další výhody: jeho programy většinou spolupracují s předchozími verzemi softwaru a fungují s většinou přídavných zařízení od tiskáren po vypalovačky CD.
Jenže snaha obsáhnout vše má i svou stinnou stránku. První Windows 3.1 měly 2,5 miliónu řádků programového kódu. Vista jich bude mít podle odborníků až dvacetkrát tolik. Právě tahle složitost je zřejmě důvodem, proč bude nový operační systém na trhu pro běžné zákazníky až v roce 2007 místo původně plánové poloviny letošního roku. Široký záběr programu také povede k tomu, že si zákazníci budou muset koupit výkonnější počítače.
Pro využití všech funkcí Visty bude potřeba speciální grafické karty a pokud možno i počítače s novou generací 64bitových procesorů. Podmínkou bude minimálně půl gigabyte paměti RAM. "Žádný z dneska běžných počítačů to neutáhne, všichni si budeme muset koupit nové", říká počítačový odborník Petr Koubský z časopisu Inside.