Maturity na Slovensku? Chaos i obavy
/Od našeho spolupracovníka/
Maturity spíš než zkoušku dospělosti začínají na Slovensku připomínat chaos a studenti nestačí kroutit hlavami.
Přibližně 65 tisíc slovenských středoškoláků už podruhé maturuje podle pravidel tzv. nové maturity, která kopíruje západní model.
Moderní zkoušky však provází množství problémů a pochybností a maturanti se často obávají, že budou muset zkoušky opakovat. Ministerstvo školství nestíhá pořádat mimořádné tiskové konference, aby reagovalo na všechny problémy.
Externí část nové maturity je v celé zemi stejná a podle ministerstva školství by měla sjednotit hodnocení a zobjektivizovat vědomosti studentů. Výsledky by v budoucnu měly nahradit i přijímací zkoušky na univerzity. Studenti totiž odpovídají za stejných podmínek, na stejné otázky ve stejnou dobu. Obálky s maturitními otázkami otevírají těsně před zkouškou na všech školách speciální komise a jejich obsah znají jenom tři lidé na Slovensku.
Prozrazená témata
I navzdory tomu však průběh zkoušek dospělosti provázejí od samého začátku informace o předčasném zveřejnění některých maturitních témat a otázek na internetu. Mnohá média shodně konstatovala: "Maturita ze slovenského jazyka je prozrazena."
Představitelé ministerstva školství i Státního pedagogického ústavu ze začátku tvrdili, že za údajný únik informací nenesou zodpovědnost. Později už odmítali i to, že k nějakému úniku došlo a ministr školství László Szigeti se obořil na média s tím, že si prostě vymýšlejí. "Média zveřejňují neověřené informace a narušují tak hladký průběh maturit. Takový přístup znervózňuje maturanty," řekl Szigeti, který současně zřídil vyšetřovací komisi. Ta únik maturitních otázek prověřuje.
Před písemnými zkouškami z němčiny se ale opět na jednom z diskusních portálů objevil odkaz, který tvrdil, že tématem bude dopis popisující "párty". Internet však už několik dní monitorovali pracovníci Státního pedagogického ústavu a jeho ředitelka Anna Butašová uvedla, že k úniku témat nedošlo. "Jsou to jen fámy. Informace na internetu byla příliš obecná. Ani jednou se neobjevilo přesné zadání písemné zkoušky," konstatovala. Pochybnostmi kolem testů z němčiny problémy neskončily. Maturanti ze španělštiny zjistili, že v jejich testech bylo několik chyb. A skutečně tomu tak bylo. Úřad pochybení otevřeně přiznal.
Problémy se daly čekat
Letošní problémy se vůbec nedají označit za neočekávané. Už loni se objevily obrovské komplikace, když stovky maturantů po otevření maturitního testu z matematiky zjistily, že už nemusí nic dělat, protože měli zakroužkované správné odpovědi.
Některým maturantům navíc namísto ukázky anglického textu zněla z kazet maďarská písnička. Na zmatek tehdy zareagoval ministr školství, který nařídil téměř třem tisícovkám studentů opakování maturit z matematiky v náhradním termínu.
"Počkám si na výsledek vyšetřovací komise. Minimálně chci navrhnout legislativní změnu, aby se příští rok témata písemné části maturity losovala v den maturitních zkoušek," prohlásil ministr Szigeti s tím, že školy by je obdržely například přes internet.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist