Ropa stoupla na další rekord, pak klesala

Ropa se včera vydala šplhala k dalším rekordům. Severomořská ropa Brent vyskočila na 74,2 dolaru za barel, na své historické maximum 72,3 dolaru za barel se během dne vyhoupla i americká lehká ropa. Přesto však ceny strategické suroviny nakonec proti středě klesaly. V závěru obchodování se zatím rostoucí trend zcela otočil a po čtyřech dnech nepřetržitého růstu se trh s ropou nečekaně propadl.
Jeden barel americké ropy se tak večer prodával za 71,95 dolaru, o 0,3 procenta levněji než ve středu. Ropa Brent zlevnila o 55 centů na na barel na 73,18 dolaru.
Na trhu se totiž objevily spekulace, že zásoby benzínu v USA jsou dostatečné, a nebude tedy problém uspokojit letní poptávku. Americký úřad pro energetiku sice ve středu oznámil, že zásoby benzínu klesly o 5,4 miliónu barelů, dvakrát více, než se čekalo, podle některých odborníků však za tím nestojí problémy rafinérií, ale prostý fakt, že Američané místo na benzín začali jezdit ve větší míře na ethanol.
Ropa je přesto stále kvůli přetrvávajícímu napětí kolem íránského jaderného programu a útokům rebelů na těžební stanice v Nigérii nejdražší v historii a analytici nějaký dlouhodobý pokles neočekávají.
"Nemyslím si, že se trend na trzích změnil, působí zde však pořád ještě hodně "medvědích" faktorů," myslí si Nauman Barakat, viceprezident pro obchody s energetickými komoditami v bance Macquarie. "Pokles cen "benzinářských" akcií z důvodu přechodu motoristů na ethanol je jeden z nich," dodal.
Podle ECB by ropa mohla dokonce zahýbat úrokovou mírou. "Drahá ropa ovlivní naše inflační prognózy. Očekávání trhu, že zvedneme v červnu úrokové sazby na 2,75 procenta jsou teď více v souladu s našimi záměry," řekl hlavní ekonom ECB Otmar Issing.