U mladších klientů se vyplatí rizikovější investice
Většina lidí považuje za kapitál jen peníze, které má v bance, respektive v cenných papírech či nemovitostech. Není to tak docela pravda. Moudrý investor by měl uvažovat a plánovat v širších souvislostech a počítat i s vlivem vlastního - lidského kapitálu na investici.
Lidský kapitál
Lidský kapitál je přirovnáván k dluhopisům, které vyplácejí pravidelné kupóny v podobě měsíční mzdy. Aktuální hodnotu lidského kapitálu by bylo možno kvantifikovat jako současnou hodnotu všech budoucích peněžních příjmů, které člověk získá v produktivní éře života. Mladý člověk, na začátku své profesní a životní dráhy, disponuje značným lidským kapitálem, v němž čas potenciálního investičního horizontu představuje významnou položku. S rostoucím věkem výše lidského kapitálu klesá.
Naopak reálný finanční kapitál bývá v mládí obvykle malý a v čase roste, pokud investor ušetří více, než spotřebuje. Reálný finanční kapitál by měl, na rozdíl od lidského (osobnostního) dosahovat vrcholu s blížícím se důchodem.
Mladí investoři
Mladý člověk ve věku 25 až 30 roků a s vysoce hodnotným lidským kapitálem by měl uvažovat při sestavení investičního portfolia téměř výhradně z výnosnějších a rizikovějších akciových fondů. A to nikoliv proto, že akcie právě "frčí", ale právě proto, že zohlední vysoký podíl "dluhopisů", které "drží" v podobě lidského kapitálu (budoucí pravidelné měsíční mzdy).
Ideální postup pro mladší klienty je pravidelné investování relativně menších částek - a to po celou dobu produktivního věku.
Lidé si, pokud jde o lidský kapitál, nejsou rovni. To je nutné brát v úvahu. Lidský kapitál některých mladých lidí může být nízký a lidský kapitál některých zralých lidí může být vysoký. Také tomu tak bývá. Při vytváření investiční strategie a rozhodování o alokaci peněz je třeba toto vzít v úvahu a velmi realisticky hodnotit i ostatní položky lidského kapitálu (dovednosti, vzdělání a další osobnostní vlastnosti jako kupříkladu tvořivost, zvědavost apod.).
Penzijní či akciové fondy?
V souvislosti s lidským kapitálem je paradoxní, že většina našich penzijních fondů, které by měly sloužit jako nástroj k zajištění penze zejména pro mladé, investuje tak, že jsou ideálními nástroji především pro lidi věku 60 a více let. Pro ně je tento nástroj naopak ideální - bezpečné portfolio odolné proti krátkodobým výkyvům s maximálním efektem státní podpory. Bohužel při spoření 500 až 1000 korun měsíčně se již na rozumnou penzi nevytvoří dostatek kapitálu.
Mladí investoři s relativně vysokým lidským kapitálem by měli využít podílových fondů a ideálně najít takový program, který by se na začátku jejich investiční cesty skládal zejména z akciových strategií. S plynoucím časem je vhodné portfolio nechat automaticky přeskupovat do dluhopisových strategií. Takové investiční programy jsou na vyspělých trzích relativně běžné. Autor pracuje ve společnosti Pioneer Investments
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist