Přes česko-slovenskou hranici létají ostrá slova. Předvolební boj v Čechách i na Slovensku (vůbec poprvé od rozpadu Československa) probíhá současně, a tak politici pro "munici" sahají i ke svým sousedům.
"Lidé si sami vyberou, co je lepší. Jestli modré reformy po vzoru Slovenska, nebo to, co jsme jim nabídli my. Nechceme žádné šokové terapie," říká premiér Jiří Paroubek, který Slovensko uvádí jako odstrašující příklad toho, jak by Česko mohlo dopadnout pod vládou ODS.
Kritizuje jak pravicové reformy, tak zavedení rovné daně.
ODS si naopak slovenské reformy bere za vzor - mezi výhodami rovné daně jmenuje lepší výběr daní, nižší daňové úniky či nízké daňové nedoplatky,

Kde jsou dobré vztahy
Paroubkovu kritiku odstartovala účast slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy na oslavách 15 let od založení ODS.
Mirek Topolánek dal ve společném prohlášení s Dzurindou Slovensko za vzor ekonomických reforem, Paroubek pak tato slova označil za politicky "hloupá a stupidní" s argumentem, že Česko má i s levicovou vládou vyšší minimální mzdu, nižší míru nezaměstnanosti, vyšší starobní důchody a nižší míru chudoby.
Otázky, zda podobná vyjádření nemohou poškodit dobré vztahy se Slovenskem, premiér zahání mávnutím ruky: "Myslím si, že to vztahy nenaruší. Ale měl si to spíše uvědomit premiér Dzurinda, než začal mistrovat českou politiku určitými společnými prohlášeními," řekl Paroubek.
Slovenská vláda do Prahy vzkazuje, že takto se dobré vztahy nepěstují. "Záleží nám především na tom, aby rozdílné názory mezi politickými stranami na potřebu reforem nenarušovaly nadstandardní vztahy Slováků a Čechů," odpovídá diplomaticky mluvčí slovenské vlády Martin Maruška.
"Čechy mají svého Paroubka, my máme zase své komunisty," byl v rozhovoru pro Českou televizi radikálnější místopředseda slovenských křesťanských demokratů Pavol Minárik. ODS je přesvědčena, že premiérovy výroky už dobré vztahy se Slovenskem poškodily.
"Vzal si slovenské reformy jako rukojmí své vlastní volební kampaně. Prokázal tím velkou nezodpovědnost, i to, že se na poli mezinárodní politiky neumí pohybovat," říká europoslanec za ODS Jan Zahradil. "My samozřejmě držíme palce reformám a Dzurindovi, ale nebudeme proto napadat Róberta Fica takovým způsobem, jakým Paroubek napadá slovenskou vládu," poznamenává Zahradil.

Ikona pro Fica
Právě pro Róberta Fica, předsedu strany Smer, je Paroubek a ČSSD předvolební ikonou. Ve volbách se oba vzájemně podporují a Fico na příkladu Česka slovenské voliče přesvědčuje, že prosperitu bylo možné zajistit i bez bolestivých reforem. "Sociálně demokratická vláda v Česku ukázala, že model, který prosazovala, byl úspěšný. Hospodářský růst srovnatelný se Slovenskem, ale chudoba a další negativa netrčí tak, jako trčí u nás," řekl Fico v březnovém rozhovoru pro Lidové noviny. Místo rovné daně hodlá na Slovensku pro osoby s "nadstandardními příjmy" znovu zavést progresívní zdanění.
"Ve volebním boji se vše ideologizuje. Stejně jako ODS si ideologizuje některé výsledky, kterých dosáhla pravicová vláda na Slovensku, Smer si zase vybírá jen některé parametry života v České republice," upozorňuje slovenský politolog Peter Weiss z fakulty Mezinárodních vztahů bratislavské univerzity. K předvolební kampani podle něj patří i slovní přestřelky a silnější výroky.

Kdo vládne?