Buffett zaměří své miliardy i na Evropu

Druhý nejbohatší muž světa, proslulý investor Warren Buffett, ztrácí zájem o investice v USA. O víkendu na valné hromadě před 24 tisíci akcionáři své firmy Berkshire Hathaway oznámil, že svou pozornost přesune spíše do Evropy a Japonska. Na nové investice hodlá během tří let použít až 30 miliard dolarů.
Berkshire, jeho vlajková loď, která vlastní podíly v desítkách společností a prodává produkty od spodního prádla až po pojištění, má totiž podle něj k dispozici zbytečně moc hotovosti.
"Byli bychom velmi šťastni, kdybychom měli v hotovosti "pouhých" 10 miliard," uvedl podle listu Financial Times Buffett. Berkshire má v současnosti k dispozici 40 miliard dolarů.
Mimo USA chce úspěšný investor zamířit především kvůli kursu dolaru, který podle něj bude v následujících několika letech stále klesat. Berkshire minulý pátek převzala vůbec první firmu mimo Spojené státy, když za čtyři miliardy dolarů koupila izraelskou strojírenskou společnost Iscar. To Buffett označil za historický okamžik.
"Když se podíváme zpět do minulosti, musíme nákup izraelské společnosti zařadit ke zlomovým momentům v historii naší firmy," prohlásil Buffett.
Za pravdu mu dává i ekonomický komentátor americké televizní stanice CNN Jason Zweig. "Důležité pro Berkshire je nejen to, že mu Iscar bude přinášet zisky v jiné měně, než je americký dolar. Buffett tímto krokem navíc vyslal do světa signál, že teď se bude zajímat spíše o zahraniční firmy, které nejsou veřejně obchodovatelné na burze," uvedl Zweig. Majoritním vlastníkem izraelské firmy byla totiž rodina Wertheimerů. Z nich tak udělal Buffett přes noc miliardáře.
"Věštec z Omahy", jak se Buffettovi také přezdívá, navíc na valné hromadě, která je známá pod názvem "Woodstock pro kapitalisty", naznačil, že plánuje další akvizici v hodnotě 15 miliard dolarů. Odmítl však sdělit jakékoli podrobnosti.
Jediné, co novinářům podle agentury Bloomberg oznámil, je záměr investovat hlavně do sektoru veřejných služeb, jako je energetika nebo vodárenství.
"Na tomto poli vidím velké možnosti," uvedl Bufett.
S tím souhlasí i odborníci. "Třeba trh s elektřinou stále roste. Její odběratelé přitom s vámi většinou zůstanou až do smrti," popsal Bloombergu výhody tohoto sektoru James Armstrong, šéf investiční firmy Armstrong Associates.
Proslulý investor také včera projevil přání, aby se jeho syn Howard stal po Buffettově odchodu ředitelem firmy, ovšem bez výkonných pravomocí.
Howard Buffett je fotograf a ekologický aktivista. Ve správní radě firmy svého otce sice zasedá od roku 1993, většinu času však tráví na své farmě ve státě Illinois.
Kromě něj by měla firma mít ještě klasického výkonného ředitele, který v budoucnu zaujme Buffettovo místo v čele firmy. O jeho jméně se však nadále pouze spekuluje. Jasno v tom má pouze sám Bufett a správní rada, která údajně v březnu nového šéfa Berkshire Hathaway zvolila.