Ceny drahých i průmyslových kovů letos neustále lámou nové rekordy. Cena mědi včera poprvé dosáhla 8000 dolarů za tunu. Zlato se dotklo pětadvacetiletého maxima, hliník se přehoupl přes 3000 dolarů za tunu.
Jak připomněla agentura Bloomberg, cena zinku se během loňského roku více než zdvojnásobila, hliník podražil o 69 procent, platina, používaná také při výrobě automobilových katalyzátorů, za posledních dvanáct měsíců o 41 procent na více než 1236 dolarů za troyskou unci.
Jsou to skličující zprávy pro automobilky, výrobce nejrůznějších strojů i spotřebičů pro domácnost. Jejich ziskové marže jsou pod obrovským tlakem. Firmy si totiž nemohou kvůli tvrdé konkurenci dovolit promítat dražší suroviny plně do prodejních cen.

Čína vytvoří zásoby kovů
Ceny komodit žene nahoru poptávka, hlavně ze strany Číny a dalších rozvojových zemí, které investují do výstavby nových průmyslových kapacit, ale i dopravní infrastruktury.
Peking včera oznámil, že hodlá budovat strategické zásoby mědi, hliníku a dalších kovů, aby se pojistil proti možným výpadkům na světovém trhu.
Komodity ale zdražují i kvůli rostoucímu zájmu investorů. Hedgeové, penzijní i další fondy stále více svěřeného kapitálu přelévají z akcií a dluhopisů právě do komodit, neboť z nich kynou mnohem větší výnosy.
"Situace na trhu kovů zůstává velice napjatá," komentuje Richard Adkerson z firmy Freeport-McMoRan Copper & Gold. I když se ceny vyšplhaly do rekordních výšin, důlní společnosti nikterak nespěchají s ohlašováním nových projektů.
V popředí zájmu už delší dobu je zlato, jehož cena se několik dnů drží nad 700 dolary za troyskou unci. Je to nejvíce od roku 1980. Tehdy v lednu se cena na newyorské burze dostala až na 873 dolarů. Stalo se tak krátce po íránské revoluci, kdy Teherán pozastavil vývoz ropy.
Za současným vzestupem ceny je rovněž sílící napětí kolem Íránu. "Geopolitické napětí vždy přiměje investory k tomu, aby kapitál přelévali do nejbezpečnějších aktiv. Za ně je považováno právě zlato a také platina," sdělil agentuře Bloomberg Frank McGhee z chicagské firmy Brokerage Services LLC.
Za zdražující zlato ale nemůže jenom Teherán.
Cenu "přihřívají" rovněž spekulace, že mnohé centrální banky budou prodávat americký dolar, jehož hodnota slábne, a místo něho budou rezervy doplňovat o zlato.
Někteří vládní ekonomové v Číně vybízejí vládu, aby zlaté rezervy zvýšila více než čtyřikrát, a to ze 600 na 2500 tun, uvedla agentura Reuters.
"Čína se odvrací od dolarových aktiv," říká v této souvislosti John Licata z newyorské poradenské firmy Blue Phoenix, která sleduje trhy kovů.
Zlaté rezervy hodlají podle agentury Bloomberg zvyšovat i další země, mj. Rusko a Jižní Afrika.
John Licata, který na loňský rok správně předpověděl, že unce zlata bude stát kolem 500 dolarů, nyní předpokládá, že letos se dostane přes 850 dolarů.

Cenová bublina? Nikoliv.
Odběratelům by se ale mělo příští rok ulevit. Ceny kovů neporostou do nebes. Naopak zlevní, tvrdí ve své poslední předpovědi odborníci z londýnské firmy Capital Economics.
Podle nich by měly měď, nikl a hliník koncem příštího roku ve srovnání s nynějškem zlevnit až o 40 procent.
"Vycházíme z předpokladu, že zpomalí tempo růstu ve Spojených státech a celé světové ekonomice. A hlavně ochladne investiční aktivita v Číně," sdělil agentuře Bloomberg Simon Halley ze zmíněné firmy.
Pokles se týká i ropy. Barel severomořského Brentu by měl koncem letošního roku stát kolem 50 a za dalších dvanáct měsíců 45 dolarů.
Avšak předpověď Cupital Economics ostře kontrastuje s názorem naprosté většiny expertů z poradenských firem či hedgeových fondů. Podle nich ceny komodit porostou trvale. Samozřejmě s určitými výkyvy. "Nabídka a poptávka jsou v hluboké nerovnováze skoro u všech důležitých surovin. Není to žádná cenová bublina," míní například Jim Rogers, bývalý partner finančníka George Sorose.


Využití kovů
Hliník - Je používán na stavební konstrukce, v klenotnictví, v elektronice, vyrábí se z něj i kuchyňské potřeby. Slouží také jako záznamové médium v kompaktních discích. Významné je uplatnění hliníku ve formě slitin, z nichž nejznámější je slitina s hořčíkem, mědí a manganem, známá jako dural.
Měď - Pro svou odolnost proti korozi se používá například k výrobě střešních krytin, jeho vysoká elektrická vodivost se uplatňuje při výrobě elektrických vodičů a elektronických součástek. Díky tepelné vodivosti se z mědi vyrábí např. kuchyňské nádobí, kotle či chladiče.
Zlato - Využívá se především v klenotnictví, vzhledem k vynikající vodivosti se používá i v mikroelektronice a počítačovém průmyslu. Je také součástí většiny dentálních slitin a využívá se i ve sklářském průmyslu.
Zinek - Uplatnění nachází především jako antikorozní ochranný materiál pro železo a jeho slitiny. Má také vynikající vlastnosti pro výrobu odlitků.

Vývoj cen kovů