Ani velké mrazy z počátku roku nezpomalily "boom" bytové výstavby: v prvním čtvrtletí začaly firmy stavět 9117 nových bytů, což je o 475 více než ve stejném období loni. A dokončily jich téměř sedm tisíc - o 478 více než loni.
Na velké poptávce Čechů po novém bydlení vydělávají i firmy, které vyrábějí nábytek, spotřebiče či zákazníky stěhují.

Nábytku vládnou Švédové
V republice se již uchytili velcí světoví obchodníci s nábytkem: švédská Ikea má v Česku čtyři obchody. V nich zákazníci předloni nakoupili podle údajů společnosti Incoma Research zboží za 2,7 miliardy korun. Firma díky tomu obsadila první místo v žebříčku největších obchodníků s nábytkem.
Dvojce tuzemského trhu - firmě Asko nábytek - se v Česku dokonce daří lépe než v mateřském Německu - v tuzemsku má osm prodejen, zatímco v Německu šest.
Další velký řetězec, německá Kika, přišla do republiky teprve loni v létě. Již v březnu letošního roku ale otevřela druhou prodejnu a příští rok plánuje zahájení prodeje v Brně, v hledáčku má také Plzeň či Ostravu.
Developerské firmy potvrzují, že jejich zákazníci si nové byty často nechávají zařídit nadstandardním vybavením. "Přibližně 90 procent klientů se obrací na naše klientské centrum, kde mají největší zájem o nadstandardní koupelny a kuchyně," říká Ondřej Šuch ze společnosti Skanska CZ.
Na speciálních přáních zákazníků tak vydělávají výrobci kuchyní jako jsou firmy Hanák, Sykora, Koryna nebo menší DIZ.
Podle údajů Českého statistického úřadu celý nábytkářský průmysl loni utržil 52,4 miliardy korun. To bylo o 3,3 miliardy korun víc než rok předtím. (Podstatná část produkce, za víc než čtyřicet miliard, však mířila na export.)

Daří se stěhovákům
Ze stavebního boomu těží i stěhovací firmy. Jejich zástupci potvrzují, že v oboru se jich pohybuje zhruba třikrát více než počátkem devadesátých let. Jen v Praze funguje 150 firem, které stěhovací služby nabízejí.
"Kromě společností, které se na stěhování specializují, začaly v tomto oboru podnikat i autodopravci," říká Milan Kudláček, jednatel firmy A-Stěhování. Konkurence se tak podle něj stále přitvrzuje, protože autodopravci nabízejí často nižší ceny než klasické stěhovací služby.
Podle Jiřího Levrince ze společnosti Manus roste poptávka nejen po přestěhování zařízení bytu, ale i po kompletních službách, které při tom firmy mohou nabídnout - tedy od poskytnutí přepravek až po zabalení nábytku, případně odvoz nepotřebných věcí do skladů, bazarů nebo na likvidaci.
To potvrzuje i Jiří Čtvrtečka, zástupce další z největších stěhovacích firem Čtvrtečka: "Kompletní služby, se kterými jsme začali před pěti lety, žádá až patnáct procent našich zákazníků."

Nejvíce se staví v Praze
Dlouhodobě se nejvíc bytů staví v okolí velkých měst, hlavně Prahy, a ve Středočeském kraji. Nejméně bytů se loni začalo stavět v Karlovarském a Libereckém kraji. Nejvíc dokončených bytů bylo ve Středočeském kraji a v Praze.
Za letošním růstem bytové výstavby je podle statistiků hlavně příznivá situace na trhu hypotečních úvěrů, vyšší hodnota úvěrů ze stavebního spoření, podpora mladým manželům a chystané změny daně z přidané hodnoty na bytovou výstavbu od ledna 2008.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist