Benzina: dvě značky, dvě ceny


Z nejpočetnější tuzemské sítě čerpacích stanic by se měly stát časem dvě značky.
Společnost Benzina hodlá rozdělit nynějších 327 pump na ekonomické, které budou lákat zákazníky na nižší cenu, a prestižnější, které nabídnou náročnějším zákazníkům širší paletu služeb. Včera to oznámil Igor Chalupec, šéf polské petrochemické skupiny PKN Orlen, která Benzinu získala v rámci loňské koupě Unipetrolu.
"Rozdělení čerpacích pump na dvě značky by mělo vést ke zlepšení prodeje a ekonomické situace Benziny," věří Chalupec.
Loni společnost totiž prodělala téměř půl miliardy korun. A podle včera zveřejněných údajů hospodařila i v prvním čtvrtletí letošního roku se ztrátou 208 miliónů korun.

Podle polského vzoru

"Systém dvou značek - jedné levnější a druhé prestižnější - jsme zavedli již v Polsku. A setkalo se to se značným úspěchem," uvedl místopředseda představenstva Orlenu zodpovědný za integraci Unipetrolu Cezary Smorszczewski.
Benzinu ale čekají i další změny: generální ředitel Unipetrolu Francois Vleugels už před časem oznámil, že pro Benzinu chystá "drastická úsporná opatření".
Firma už letos propustila část lidí a nutně potřebuje modernizovat nevyhovující část svých zastaralých pump, jiné prodá.
Orlen navíc hodlá letos napumpovat do Unipetrolu pět miliard korun a část z toho je určena právě na Benzinu. Podle finančního ředitele Unipetrolu Marka Mroczkowského chce Benzina do modernizace sítě čerpacích stanic letos investovat zhruba tři sta miliónů korun.
Nikdo z vedení Orlenu zatím neřekl, jaké názvy ponesou rozdělené pumpy, spekuluje se také o počtu: třetina by měla být v kategorii luxusnějších s moderními službami i cenou, dvě třetiny lacinější.
Podle expertů z oboru by ale vzhledem k tradici a vysoké znalosti mezi motoristy měla značka Benzina zůstat jako jeden z názvů rozdělené sítě. "Většina motoristů vnímá Benzinu stále poměrně pozitivně. To je pro Orlen určitá devíza," míní šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

Unipetrol zklamal

Analytiky včera zklamalo nejen hospodaření Benziny, ale i celkové výsledky Unipetrolu.
Holding sice v prvním čtvrtletí utržil přes dvacet miliard korun, tedy meziročně o dvanáct procent více, ale čistý zisk 814 miliónů je o třetinu nižší než loni.
Podle firmy za to mohou odstávky rafinérií, pokles marží, vysoké ceny ropy. "Výsledky Unipetrolu přinesly investorům mírné zklamání," reagoval analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.