Chile, jako země produkující převážně suroviny a zemědělské produkty, potřebuje modernizovat výrobní základnu. O tom ostatně svědčí rychle rostoucí zahraniční investice, jejichž objem dosáhl předloni výše 7,603 miliardy dolarů. Hlavními odvětvími, kam tyto investice směřují, jsou telekomunikace, energetika, důlní a těžební průmysl.
Z pohledu tradic a možností českého průmyslu je perspektivní zejména sektor důlního a těžebního průmyslu. Možnosti dodávek jsou přitom obrovské. Chile je největším výrobcem a exportérem mědi na světě a patří mezi největší výrobce například dusičnanů draslíku a sodíku.
Navíc v posledních letech na světových trzích rostou ceny mědi, molybdenu, stříbra, což jsou hlavní exportní položky země. Podíl mědi na celkovém chilském exportu dosahuje díky rekordním cenám téměř 45 procent. Vzhledem k potřebám průmyslu USA a nastupujících ekonomik, jako je Čína nebo Indie, bude poptávka po těchto komoditách nadále stoupat.
Aby Chile zabezpečilo zvýšení produkce, neobejde se bez investic. Ty by měly dosáhnout v období let 2005 - 2008 výše 15,220 miliardy dolarů, z toho státní podnik CODELCO plánuje investice 6,973 miliardy dolarů. Roční nákupy strojů, zařízení, materiálů, chemikálií a dalších produktů, nutných k provozu dolů, k jejich údržbě a modernizaci, jen ve státním sektoru převyšují tři miliardy dolarů. Výrobní kapacita domácího průmyslu kryje tyto potřeby sotva z jedné třetiny (u strojů a zařízení až ze 70 procent), zbytek je nutné dovážet ze zahraničí.
Dodávky pro chilské hornictví se realizují zhruba z 60 procent přímo prostřednictvím důlních společností, zbývajících 40 procent pomocí dovozních a distribučních společností.

Aktuální výběrová řízení se publikují na internetové stránce Portal Minero (www.portalminero.cl) a na stránkách jednotlivých důlních společností, na které se zájemci dostanou přes Portal Minero.
Účast zahraničních firem na veřejných výběrových řízeních CODELCO je otevřená. Jedinou podmínkou je registrace firmy v jednotném registru společnosti: (www.codelco.com/abastecimiento/antecedentes/procedimientos/prov_insc.html).

Podrobnosti o jednotlivých veřejných výběrových řízeních CODELCO včetně podmínek účasti lze najít na www.stgo.codelco.cl/aplicaciones/licitaciones_materiales.asp.

Energetika je další oblastí, která je pro české podniky zajímavá. Podle statistických údajů vlády a některých expertních analýz Chile potřebuje ročně 400 - 500 MW nových elektrárenských kapacit, aby země pokryla rostoucí potřeby populace a jednotlivých průmyslových odvětví v centrální části země (zvláště hornictví). Investiční plán chilské vlády do roku 2015 počítá proto s výstavbou nových elektrárenských kapacit se souhrnným instalovaným výkonem přes 5665 MW. Nové energetické kapacity, které se mají stavět, jsou plně či v převážné míře v režii soukromého sektoru. Celkové investice na výstavbu nových kapacit jsou plánovány ve výši 5,45 miliardy USD.
Chile je nuceno přebudovat celý energetický sektor, který je závislý téměř výhradně na zemním plynu dováženém z Argentiny. Proto se zaměřuje na výstavbu vodních a tepelných (uhelných) elektráren.
Podle Národní energetické komise je v zemi potenciál pro provoz vodních elektráren s kapacitou 16 000 MW. Dalším krokem ke snížení závislosti na Argentině je i předběžná dohoda chilské vlády s australskou o dodávce tekutého zemního plynu od roku 2009 a přechod na toto palivo.
Roční absorpční schopnost chilského trhu pro stroje a zařízení energetického charakteru se pohybuje kolem 125 - 150 miliónů USD, z toho domácí výrobní kapacita činí necelých 50 miliónů. Čeští zájemci o dodávky pro energetický sektor mohou využít informace o licitacích na stránce Národní komise pro energii (www.cne.cl) nebo na webových stránkách jednotlivých výrobců elektrické energie, přenosových a distribučních společností (www.cdec-sing.cl, www.cdec-sic.cl, www.edelaysen.cl, www.edelmag.cl).
V současné době probíhá modernizace ozbrojených sil, která by také mohla být zajímavou příležitostí pro české firmy. Financování chilských ozbrojených sil je dlouhodobě zajištěno na základě zvláštního zákona, podle kterého 10 procent ze zisku státní společnosti CODELCO je věnováno právě na tyto účely.
Jedním z hlavních cílů návštěvy ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana v červnu 2005 bylo proto představení možností dodávek českého zbrojního průmyslu chilským ozbrojeným silám. Prvním hmatatelným výsledkem cesty byl projevený zájem o nákup kamiónů Tatra a vybavení NBC jednotky, pořízení simulátorů pro výcvik řidičů tanků a obrněných vozidel.
Účast v tendrech, které vypisují jednotlivé složky chilských ozbrojených sil, je podmíněna registrací potenciálních dodavatelů v registru každé ze čtyř uvedených institucí. Registrace je bezplatná a lze ji realizovat i prostřednictvím internetu na www.ejercito.cl, www.fach.cl, www.armada.cl a www.carabineros.cl.


060518_EX-37-1.gif

Co se nejvíce vyváží do Chile


Čím je zajímavý trh
Chile je ekonomicky nejstabilnější zemí v jihoamerickém regionu, růst HDP se letos odhaduje na 5 %, HDP nominálně na obyv. je 6224 USD; HDP stabilně roste 6 % ročně.
Politickou stabilitou
Fiskální stabilitou (vloni se předpokládá aktivní saldo platební bilance ve výši 3,4 mld. USD, což je 3,4 % HDP).
Relativní stabilitou kursu místní měny, nízkou inflací 2 - 4 % ročně.
Zapojením Chile do globálních a regionálních ekonomických struktur - asociační dohody s EU a Mercosur, dohoda o volném obchodu s NAFTA, připravují se dohody o volném obchodu s Japonskem, Čínou a Peru a dalšími zeměmi.
Postojem chilských podnikatelů vůči ČR, který je pozitivní a české výrobky, především strojírenského původu, mají v Chile dobré jméno.
Byrokracie a korupce - běžná v ostatních latinskoamerických zemích - zde není tak markantní.

Rizika podnikání
Chilská liberální hospodářská politika a minimální celní zatížení zostřují konkurenci.
Ekonomika je zaměřena na produkci a vývoz surovin a agrárních produktů.
Nerovnoměrné rozdělení příjmů mezi jednotlivé sociální vrstvy.
Geografická vzdálenost chilského trhu.
Chile je relativně častým cílem návštěv a misí z ČR, často zůstává pouze u prvotního kontaktu.
Nepružnost českých firem při uspokojování zvýšené poptávky chilského trhu, rovněž v oblasti platebních podmínek a financování exportu firmy nereagují operativně.
Neexistuje dohoda o dvojím zdanění.
Dílčím problémem je neuznávání osvědčení vydaných např. v EU podle mezinárodně platných norem.

Příležitosti
Zvyšování kapacity energetického sektoru, výstavba elektráren a modernizace stávajících.
Důlní průmysl, který se modernizuje a rozšiřuje.
Dodávky pro rozvoj a rekonstrukci infrastruktury, řešení dopravních systémů.
Ekologické projekty (zpracování odpadů, čistírny a úpravny vody).
Modernizace chilských ozbrojených sil.
Rychle se rozvíjející chov a zpracování lososů.
Zájem je o výrobky ze skla, oceli a některé chemické produkty.

Další údaje a také rozsáhlé informace o specifikách obchodního jednání najdete na adrese:
http://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/koncepce-strategie/

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist