Pavel Kavánek, předseda představenstva a generální ředitel ČSOB:

Bankéři odložili doutník i aroganci

Akcionáři skupiny ČSOB mohou být spokojeni. V čistém zisku za první čtvrtletí banka předstihla konkurenci.
"Nyní se chceme více orientovat i na spotřebitelské financování," říká k dalším plánům ČSOB její generální ředitel a předseda představenstva Pavel Kavánek.


HN: Říkáte, že hospodářské výsledky letošního prvního čtvrtletí jsou vůbec nejúspěšnější v historii privatizované ČSOB. Je to důsledek dokončené fúze s bývalou IPB?
Je to výsledek naší strategie - založené už před spojením s IPB - stát se univerzální v poskytování finančních služeb. Snažíme se dát každému klientovi komplexní servis. To je výrazný obrat.
Ambice, o které mluvím, je patrná hlavně v bankovnictví pro drobné klienty. Systém poradenství zaměřený na rodinné finance (především na investice a bydlení) slaví úspěch.
V meziročním porovnání nám vzrostl objem spravovaných aktiv v oblasti rodinných financí sedmkrát, zatímco trh rostl čtyřikrát. S úvěry na bydlení jsme začínali na úrovni pětatřiceti procent trhu a nyní jsme na pětačtyřiceti procentech.

Excelentně si vedeme v bankovnictví pro firmy



HN: O strategii stát se univerzální bankou se rozhodlo zhruba ve stejné době, kdy jste převzali IPB. Jakou roli ve změně strategie hrálo právě převzetí?
Převzetí IPB bylo skutečně významným impulsem, díky kterému jsme začali růst v bankovnictví pro drobné klienty. Ale strategii zaměřenou více na domácnosti, jsme měli již dříve.
Ale trochu bych vás opravil: nepovažujeme se za typickou univerzální banku. Říkáme, že jsme velmi diverzifikovaný prodejce a poskytovatel finančních služeb.


HN: Co to přesně znamená?
Chceme tak našim klientům přinášet přesně to, co potřebují.


HN: Jak daleko jste ochotní jít? Zařídíte svému klientovi i třeba otevření účtu v Americe?
Zrovna takovýto požadavek je málo obvyklý. Ale setkali jsme se s ním v privátním bankovnictví. A je to snadno řešitelné.


HN: Jak složitý manévr byl přechod na současnou podobu ČSOB?
Nejobtížnější bylo změnit firemní kulturu banky, což se však dá vztáhnout na celý finanční trh - bankéři už definitivně odložili tlusté doutníky a motýlky.
Bylo nutné, aby se banky přestaly stavět do role arogantních institucí a bankéři se přestali tvářit jako nějací nadlidé.
Změna v lidských myslích bývá vždy to nejobtížnější.


HN: Konkurence v bankovnictví je nemilosrdná. Čím můžete v současné době konkurovat České spořitelně nebo Komerční bance?
Konkurence se výrazným způsobem přiostřila už před pěti lety, kdy byly privatizovaná jak Česká spořitelna, tak Komerční banka. Nové vedení bank tyto spící giganty probudilo.
A my jsme v té době logicky ztratili naši dřívější výsadu - financování monopolu zahraničního obchodu. K tomu se na trhu navíc objevila i řada dalších hráčů.
Teď se ale nepochybně potvrzuje, že ČSOB má konkurenční výhodu ve správě rodinných financí. Je to i kvůli struktuře celé skupiny ČSOB. Excelentně si vedeme v korporátním bankovnictví, kde můžeme dělat i nejsložitější transakce, od financování akvizic až po obchody developerů.

Chceme mít také splátkovou společnost



HN: ČSOB ale v porovnání s konkurencí stále zaostává v objemu peněz, které půjčuje domácnostem na nákupy.
To je pravda. Nemůžete změnit všechno najednou. Zatím jsme ve spotřebitelském financování vrostli jen z pěti na osm procent trhu. Ale chceme se na něj více orientovat. Je to záměr celé mateřské skupiny KBC a nejen ve střední Evropě.


HN: KBC nedávno oznámila, že opět hodlá investovat ve střední a východní Evropě. Chtěla by v Česku mít například splátkovou firmu typu Home Credit?
KBC oznámila, že bude mít asi jeden a půl miliardy eur volného kapitálu, který hledá "zaměstnání" a dobrou příležitost ve středoevropském regionu.
Dobrou příležitost k investici vidí všude, kde náš tržní podíl je nižší než deset procent. V Česku to může být třeba i případ spotřebitelských úvěrů.


HN: Chtěli byste nějakou splátkovou firmu koupit?
Už jsme prokázali, že akvizice umíme. Druhou variantou je založit takovou firmu na zelené louce. Výsledky pak přijdou jistě později, ale pokud je firma tak silná jako ČSOB, je rozjezd nového typu podnikání snazší.
Ještě ale nejsme ve fázi, že bychom řekli uděláme to nebo ono.


HN: Po čem, kromě spotřebitelského financování se KBC rozhlíží?
KBC má jasně formulovaný záměr dál růst ve střední Evropě. A v České republice doplňovat portfolio všude, kde to má smysl.


HN: KBC zveřejnila, že chce vykupovat minoritní podíly ve svých společnostech. Koupí i zbývající pětiprocentní podíl Evropské banky pro obnovu a rozvoj v ČSOB?
Dá se očekávat, že rozvojová banka vystoupí z akcionářské struktury.


HN: Bude to ještě letos?
Nevylučuji to.

Stát musí splnit sliby dané kvůli IPB



HN: ČSOB má poslední dobu "mrzutosti" kvůli špatně vymahatelným úvěrům po IBP. Jste ve sporu jak s Českou konsolidační agenturou, tak s Ministerstvem financí. Jak je hodláte vyřešit?
To nejsou mrzutosti pro ČSOB, ale pro konsolidační agenturu a Ministerstvo financí. Tyto dvě instituce se nemohou dohodnout, z které kapsy veřejných rozpočtů budou honorovány závazky, které jsou smluvně jasně zakotveny.
Je malinko úsměvné, že konsolidační agentura si převzetí těchto pohledávek od ČSOB vynutila, přestože jsme upozorňovali, že mají právní vady. Teď si zase vynucuje jejich zpětný převod do ČSOB.


HN: Některé ztráty z těchto úvěrů ale ČSOB už zaplatila. Trváte na tom, že tyto peníze musíte od státu dostat zpět?
Ano. Agentuře jsme zaplatili pohledávku za firmou J. Ring a stejnou sumu nám musí zaplatit Ministerstvo financí.


HN: Co když ministerstvo nebude ochotno platit?
Smlouvy jsou v tomto ohledu jasné a průkazné.


HN: Jak budete postupovat, pokud je protistrana nedodrží, půjdete k soudu?
Samozřejmě. Ale nedovedeme si dost dobře představit, že by český stát takto veřejně řekl nejenom nám, ale vlastně zahraničnímu investorovi, že smlouvy, do nichž vstoupil, nebude dodržovat. To by zřejmě bylo signálem, který by přesahoval nejen vztah stát - ČSOB.


HN: Jednáte s ministerstvem a konsolidační agenturou?
Státní správa je v tuto chvíli orientována jen na volby, v předvolebním ruchu se nedá očekávat výrazný posun celé záležitosti. Bylo by velmi neobvyklé, kdyby smlouvy, kterými bylo převzetí IPB ošetřeno, selhaly. Ale to vůbec neočekávám. Proto nechávám dostatek času k jednání, ať už je před volbami nebo po nich.


HN: ČSOB je zatahována do politiky, poškozuje to její image?
Do politiky vtahováni nejsme. Zvláště pokud máte na mysli politiku stranickou. Do ní nevstupujeme. A pokud se politici o těchto záležitostech zmiňují, nevnímám to jako zatahování do politiky.


HN: Stát tvrdí, že se kvůli neústupnosti ČSOB nepodařilo uzavřít mimosoudní vyrovnání s Nomurou. Proč jednání blokujete?
Nejde o neústupnost ČSOB ani o její požadavky. Jde vždycky o jistotu všech, že se po čase znovu neotevře nějaká Pandořina skříňka nekonečných sporů.
Vůle k mimosoudnímu urovnání sporů s Nomurou, myslím, existuje na všech stranách. ČSOB poskytuje státu veškerou možnou podporu. K dosažení smíru s Nomurou však chybí jasné vedení a jednotné, efektivní řízení rozhovorů ze strany státní správy.