V současné době existuje všeobecná shoda na tom, že moderní svět se vyznačuje vzájemnou provázaností. Dosud jsme neměli čas plně pochopit, jak moc se mezinárodní situace změnila.
Vzájemná provázanost znamená, že lokální krize se může snadno změnit v globální. To zcela boří tradiční náhled na národní zájmy. Státy, dokonce tak velké a silné jako USA, nyní čelí silnému náporu událostí, které vznikly mimo jejich hranice.

Na společném postupu se ale nedohodneme, pokud nebude založen na společných hodnotách - hodnotách svobody, demokracie, tolerance a spravedlnosti. Tyto hodnoty jsou všeobecně uznávány ve všech zemích, náboženstvích a rasách, třebaže ne úplně všemi lidmi. Tyto hodnoty mohou inspirovat a sjednocovat. Potřebujeme mezinárodní společenství, jež bude tyto hodnoty ztělesňovat a usilovat o jejich prosazení.


Novou Radu bezpečnosti


Současné celosvětové instituce nejsou vhodné pro řešení problémů, kterým čelíme. Po druhé světové válce si lidé uvědomili, že je zapotřebí vybudovat novou síť institucí. V této nové éře na počátku 21. století musíme tuto síť obnovit.
Současná Rada bezpečnosti, ve které je Francie, ale ne Německo, Británie, ale ne Japonsko, Čína, ale ne Indie, a v níž chybí jakýkoliv zástupce Latinské Ameriky či Afriky, nemá v moderním světě žádnou legitimitu. Bude-li to nutné, odhlasujme některé prozatímní změny, jež nás mohou dovést k budoucí dohodě.

Pravomoci generálního tajemníka OSN by se měly posílit tak, aby mohl Radě bezpečnosti navrhovat opatření a řešení dlouhotrvajících konfliktů, a v tom bychom jej měli podporovat.
Za druhé se to týká Světové banky a MMF. Existují některé argumenty pro spojení těchto institucí a v každém případě existuje mnoho argumentů pro jejich reformu.


Uranová banka


Za třetí by bylo vhodné ustavit mezinárodní systém bezpečného obohacování paliva v oblasti jaderné energie. Mezinárodní agentura pro jadernou energii by spravovala mezinárodní uranovou banku, jež by zajistila spolehlivé dodávky paliva zemím využívajícím jadernou energii, aniž by každá země musela vyrábět své vlastní palivo.
Za čtvrté by se skupina G 8 měla standardně scházet ve formátu G 8 + 5, jak se již nyní neoficiálně děje. Dále potřebujeme agenturu OSN pro životní prostředí.
Uznávám, že dosažení těchto změn bude velmi náročné. Hlavní překážkou bude, že při vytváření efektivnějších mezinárodních institucí se jednotlivé státy budou muset vzdát části své suverenity.


Cynik a idealista


Za devět let v úřadu předsedy vlády se ze mě nestal větší cynik, pokud jde o idealismus. Jenom jsem stále více přesvědčen, že rozdíl mezi zahraniční politikou založenou na hodnotách a zahraniční politikou založenou na zájmech je lichý. Globalizace plodí vzájemnou provázanost. Vzájemná provázanost plodí nutnost společného systému hodnot, aby svět mohl fungovat. Jinými slovy se idealismus mění na reálnou politiku.
Hodnoty, které vyznáváme, nás vedou. Aby to ale fungovalo, musíme přemýšlet dopředu a jednat rychleji na obranu těchto hodnot. Dá se to nazvat i progresívní prevencí. Existují pro to dobré důvody, jež mohou spojit rozdělený svět. Lepší okamžik se nenajde.

Nic z toho však neodstraní porážky, nedokonalá řešení, nedůslednosti a pokrytectví, které provázejí rozhodovací procesy v reálném světě. Znamená to však, že nejlepší vlastnosti lidské duše, jež po věky věků vedly lidstvo k pokroku, jsou zároveň nejlepší nadějí pro budoucnost světa.

Autor je britským premiérem