90623_tema_norimb (Norimberk)
Norimberský císařský hrad je jednou z největších středověkých staveb v Německu.
Snímek: Archiv

Brzy si jej zamiloval císařský dvůr a na skalách nad městem postavil hrad Kaiserburg. Začali se hrnout kupci. Městský blahobyt definitivně stvrdil rok 1219, kdy císař Fridrich II. prohlásil Norimberk za svobodné říšské město.
Zlatý věk prožíval Norimberk v 15. a 16. století. Ležel na křižovatce obchodních cest, kvetl uměním a literaturou. Pak přišly klasické středověké rány osudu. Mor kosil celé čtvrti. Přijetí luteránského učení vyústilo v úprk dvora a ztráty výsadního postavení. Příští rozkvět přinesla až polovina 19. století, kdy odtud vyjel první vlak. 20. století si to ale představovalo jinak: nacisté se zamilovali do lehce sentimentální majestátnosti města. Roku 1933 se konal sjezd nacistické strany, vyhlásily se protižidovské zákony. Norimberk se měl stát "nejněmečtějším z německých měst". Spojenecké bomby koncem války zničily většinu staré čtvrti. Poválečná éra probíhala ve znamení přestaveb, rekonstrukcí a oprav.

Centrum uprostřed hradeb
Abyste natrefili na starou čtvrť, dávno opět krásnou, malebnou a romantickou, stačí se držet podél 5km mohutných středověkých hradeb a kterýmkoli z četných průchodů a bran vstoupit dovnitř. Hradby obtáčejí staré město jako kamenný věnec. Za navigační bod poslouží i řeka Pegnitz, na jejíchž obou březích centrum leží. Na jednom z břehů se rozkládá čtvrť Seebald, která je bohatší než její sousedka. Impozantní císařský hrad, městské muzeum a křivolaké uličky jako vystřižené z obrazů pouličních malířů.
Na druhém břehu řeky najdete komerčnější čtvrť pojmenovanou po proslulém kostelu - Lorenz. Mix starých a moderních budov dodává osobitý ráz, nejvýraznějším bodem čtvrti je právě nádherný kostel sv. Vavřince (Lorenzkirche) z doby kolem roku 1270. Středobodem Norimberku je pak náměstí Hauptmarkt. V zimě se tu konají legendární vánoční trhy, jindy zase chřestový trh či městské slavnosti. Každý víkend pak obrovský trh s ovocem, zeleninou, květinami a sýry.

Vzhůru na hrad
Nelze navštívit Norimberk a nevyšplhat na kopec k císařskému hradu. Na pískovcových skalách tu hrdě vypíná vysoké věže jedna z největších středověkých staveb v zemi. Můžete obdivovat rytířské sály, císařskou dvoranu, kapli nebo kašnu na nádvoří. Výhled z věže coby bonus naservíruje Norimberk jako na dlani. Sejděte zpátky dolů do města a vyhledejte Weissgerbergasse. Malebná dlážděná ulička ukrývá hned dvaadvacet kameno-dřevěných hrázděných domků. Kdysi tu sídlili řemeslníci, teď tu najdete přehršel obchůdků, kaváren a barů.
Pozornosti by neměla uniknout ani kašna ctností na Lorenzer Platz. Tento šperk sochařství ze 16. století vznikl, aby pozvedl morální profil občanů. Šest bronzových soch představuje základní ctnosti: víru, naději, lásku, odvahu, střídmost a trpělivost. Kašnu korunuje socha spravedlnosti.

Dům Albrechta Dürera
Mezi atrakce číslo jedna patří i dům nejslavnějšího rodáka Albrechta Dürera. Geniální malíř 15. a 16. století zde bydlel posledních sedmnáct let života. Expozice se věnuje nejen umělci, ale i jeho době. Dům stojí na charismatickém náměstí Tiegergärtnerplatz, které denně ožívá prodavači a muzikanty.
Jednou z nejznámějších budov, která nechybí skoro na žádném upomínkovém leporelu, je Mauthalle. Kolem roku 1500 vznikla nádherná stavba jako zásobárna obilí. Na začátku 20. století ji od města koupil pivovar. Fembohaus, dům bohaté rodiny, zase jako jeden z mála přežil nálety a stal se útočištěm muzea, které připomíná krásu města, jež zmizela pod sutinami. Nádherně zdobené pokoje obsahují kolekci umění a nábytku. Romantické duše potěší i návštěva Weinstadlu, kdysi útulku pro malomocné.

INFORMACE

Jak se tam dostat
Z Prahy je to do Norimberku 320 km, jede se po plzeňské dálnici D5 přes Rozvadov. A dále po mezinárodním tahu E50, pár kilometrů na německém území opustíte dálnici, ale pak se na ni plynule dostanete. Doba jízdy je zhruba 4 hodiny.

Kam na jídlo
Dalším vyhlášeným historickým domem z norimberské pokladnice je Nassauer Haus. Kromě jeho nesporné architektonické hodnoty najdete v jeho sklepení výbornou restauraci, kde si na vynikající kuchyni pochutnáte v prostředí skrz naskrz prošpikovaném historií. Nassauer Haus najdete přesně proti kostelu sv. Vavřince.
Pokud byste rádi přičichli k autentické atmosféře města, zvolte pro své noční působení podnik, který mají v obzvláštní oblibě místní obyvatelé. Takovým může být Frankenstube (Pilotystrasse 73). Bývá tady ale dost plno, tak se vyplatí si rezervovat místa předem (tel.: +49 911 35 11 07).

Další zajímavosti
Dějiny Německa od raného období až do 20. století můžete lépe prozkoumat v Germánském národním muzeu (Germanisches Nationalmuseum), sídlí v bývalém klášteře na ulici Kartäusergasse 1. Denně mimo pondělí od 10 do 18 h,
středa do 21 h (od 18 hod vstup zdarma), vstupné 5/4 eura.
www.gnm.de
Jihovýchodně od starého města se rozkládá relikt nacistické éry. Architekti Von Ludwig a Franz Ruff pod dohledem Alberta Speera začali se stavbou sjezdové haly pro 50 tisíc lidí. I nedokončené "torzo" působí monumentálně: 40 m vysoký třípodlažní půlkruh o průměru přes sto metrů ze žulového masívu. Koncem 90. let zde vzniklo Dokumentační centrum nacismu (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände, Bayernstrasse 110) v moderně pojaté části. Všední dny od 9 do 18, víkend od 10 h, vstupné 5/2,50 eura.
http://museen.nuernberg.de/reichsparteitag/

Informace
Turistické informační centrum sídlí přímo na hlavním náměstí Hauptmarkt 18 (tel.: +49 911 233 61 35), druhé proti hl. vlakovému nádraží.
Vyplatí se turistická karta Nürnberg Card za 18 eur, zajišťuje volný vstup do většiny muzeí a památek, bezplatné užívání městské dopravy a slevy v mnoha obchodech, restauracích, divadlech a kinech.
www.tourismus.nuernberg.de
www.nuernberg.de
www.fifawm2006.nuernberg.de

MS ve městě
11. 6. Mexiko - Írán
15. 6. Anglie - Trinidad a Tobago
18. 6. Japonsko - Chorvatsko
22. 6. Ghana - USA
25. 6. osmifinále (1D-2C)