Jan Kohout, český velvyslanec při EU


Na zrušení víz musíme tlačit ve Washingtonu i v Bruselu, říká Jan Kohout, velvyslanec při EU.


HN: Dosáhla už EU nějakého úspěchu ve snaze zrušit víza do USA pro občany deseti členských zemí?
Je třeba to vidět jako dlouhodobý proces. Evropská komise, všechny země EU, ale i USA, si nejdřív musely uvědomit, že jde o politický problém. Od té chvíle roste snaha najít řešení.


HN: Jak reálná je hrozba, že - pokud USA nevyhoví - EU zavede víza pro držitele amerických diplomatických a služebních pasů?
Zavedení víz sice není akutní, ale hrozba je celkem pravděpodobná, i když nebude uplatněna plošně. Nejde totiž jen o USA, vízová asymetrie trvá i ve vztahu k Austrálii nebo ke Kanadě. S USA jsou jednání nejdál a opírají se o stanovené parametry. Jsou ale země jako Kanada, od nichž tento věcný přístup nevidíme.


HN: Co by se stalo, kdyby Česko samo zavedlo víza vůči Kanadě nebo USA?
Česko a ostatní nové členské země mají všechny trumfy v rukou. Pokud zavedou jakákoli víza, Evropský soudní dvůr bude muset posoudit, zda a kým byla porušena tzv. klauzule solidarity. Jestliže klauzule platí, všichni členové unie musí zavést víza vůči zemím, které mají stejnou povinnost vůči některým státům EU. Pokud neplatí, pak nám nikdo nemůže vyčítat, když víza zavedeme. Takže nemáme co ztratit.


HN: Je tato úvaha i za nedávnou hrozbou Česka, že zavede víza vůči Kanadě?
To je stejná logika.


HN: Povede ke zrušení víz pro Čechy cestující do USA spíš tlak přes Brusel, nebo bilaterální jednání?
K úspěchu povede jen kombinace všech nástrojů, které máme k dispozici. Potřebujeme mít za sebou všechny členské státy a samozřejmě Evropskou komisi. Je ale třeba i koordinovaný tlak v USA, a to jak těch členských států EU, kterých se problém víz týká, tak i prostřednictvím bilaterálních kontaktů.