Nastal čas komodit


Cena zlata spadla za poslední měsíc o 23 procent a i další komodity se propadly. V médiích se aktivně diskutuje, zda již růst komodit skončil a čeká nás dlouhodobý pokles. Naše analýza ukazuje, že jde o pouhou korekci růstového trendu, po které bude následovat další několikaletý růst. V tomto článku si vysvětlíme, proč je další dlouhodobý růst cen komodit nevyhnutelný a jak lze na tomto vývoji vydělat.
Při prozkoumání historie zjistíme, že od roku 1800 bylo lidstvo svědkem pěti dlouhodobých růstových trendů komodit. Nejkratší z nich trval 15 let a nejdelší 25 let. Nyní jsme v šestém býčím trendu, který začal v roce 1999. Pokud by historie byla určitým vodítkem, lze očekávat růst komoditních cen do roku 2014 až 2024.
Spoléhání na fakt, že se historie opakuje, nám nestačí. Proto si představíme konkrétní důvody, proč je další dlouhodobý růst cen komodit nevyhnutelný. Hlavní příčinou růstu cen je a bude silný růst poptávky, kterému se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit nabídka. Proto se musí přizpůsobit ceny - růstem.

Nabídka a poptávka

Nabídka mnoha komodit, zejména energií a kovů, je omezená. Posledních 20 let ceny klesaly a do průzkumu, těžby a zpracování komodit se neinvestovalo. Poslední velká ropná pole byla nalezena v šedesátých letech 20. století, poslední rafinérie v USA byla postavena před 25 lety, ale podobně působily nízké ceny i na trhu s kávou.
Důsledkem je, že produkce komodit je nízká a její zvýšení je velmi pomalé, nákladné a někdy téměř nemožné. Například otevření dolu na měď trvá při současných ekologických opatřeních pět až sedm let.
Mnohem dramatičtější je však situace na straně poptávky. Způsobuje ji "ekonomická revoluce" v emerging markets. Světová ekonomika jako celek prožívá nejsilnější ekonomický růst za posledních 30 let a tento stav nevznikl náhodou. Jeho příčiny lze hledat již v pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu, ekonomických reformách v Číně, Brazílii a Indii a dalších zemích. Tyto politické změny spolu s rozvojem technologií, komunikací, finančních trhů a zmenšením obchodních bariér vytvořily základ pro globální ekonomickou prosperitu, kterou dlouho nikdo nepamatuje.

Hlad po komoditách

To ovšem také představuje obrovskou poptávku po komoditách: výstavba a provoz infrastruktury a nových továren vytváří hlad po kovech, stavebních materiálech a energiích. Ty proto doposud rostly nejvíce. Jen výstavba čínské přehrady Tři soutěsky spolykala neuvěřitelných 281 tisíc tun kovů. V roce 2005 spotřebovala Čína polovinu světové produkce cementu, 40 procent uhlí, třetinu oceli, čtvrtinu mědi a pětinu roční produkce hliníku!
Nyní přichází další fáze - bohatnutí obyvatel rozvíjejících se ekonomik. Tři miliardy lidí touží dosáhnout standardů vyspělých zemí: místo valchy automatickou pračku, místo kola automobil, mění stravovací návyky ve prospěch stravy bohaté na proteiny a dopřávají si více luxusu. Kromě průmyslových kovů, drahých kovů a energií to bude znamenat nápor poptávky po mase, sóje (krmiva), kávě, cukru, kakau a dalších potravinách.
Výše uvedené faktory nabídky a poptávky spolu s několika precedenty v historii vytvářejí prostředí, kde je vysoce pravděpodobné, že ceny komodit budou dále růst, a to ještě mnoho let. Jak lze na tomto fenoménu zbohatnout?

Stačí pár set dolarů

Obchodování s komoditami zatím není tak běžné jako s akciemi nebo fondy, a právě proto je obklopeno mnoha mýty. Mezi nejčastější omyly patří tvrzení, že pro investování do komodit potřebuji obrovský kapitál a je vysoce riskantní.
Za poslední roky se mnohé změnilo a nyní je možné investovat do celého portfolia 35 komodit s kapitálem pár set dolarů, snadno a kdykoliv nakoupit i prodat s minimálními náklady, monitorovat investici v reálném čase, zvolit si velikost rizika a je i reálná možnost z výnosů neplatit daně. Jak je toto možné? Odpovědí jsou kontrakty TRAKRS.

Co je TRAKRS

TRAKRS (Total Return Asset Contracts) jsou kontrakty vytvořené burzou Chicago Mercantile Exchange (CME) ve spolupráci s Merrill Lynch. TRAKRS jsou obchodovány na burze CME a jejich kurs je vázán na hodnotu určitého indexu. Jedním z TRAKRS kontraktů je i Rogers International Commodity Index (RICI). Index obsahuje 35 komodit a zahrnuje energie, kovy i zemědělské komodity. Zatímco americké akcie se ještě nedostaly na úroveň roku 2000, index RICI od té doby vynáší v průměru zhruba 20 procent ročně.
A teď to nejzajímavější: investovat do tohoto kontraktu - a tedy do 35 komodit včetně ropy, benzínu, zlata, cukru nebo sóji - může téměř každý. Hodnota jednoho kontraktu je nyní zhruba 26 dolarů. Teoreticky tedy stačí tato částka, ale vzhledem k poplatkům a minimálním velikostem účtů u brokerů bude potřeba kapitál vyšší. I poplatky jsou výhodné, rozhodně menší než v případě fondů. Kontrakt můžete snadno na burze nakoupit a kdykoliv prodat, vždy za férovou burzovní cenu.

Trh je nízko

Výnos komodit překonává již několik let akcie i dluhopisy a je velká šance, že růstový trend bude dále pokračovat alespoň do roku 2014. Díky burze CME a novým produktům TRAKRS se této investice, která se vyskytuje jednou za život, může účastnit prakticky každý.
V současné době ceny komodit klesly, a proto může být výhodnější nastoupit do komoditního vlaku právě nyní, než dohánět vlak za plného trysku na nových historických maximech.
Autor je analytikem společnosti Colosseum