Může přijít plynová krize
Dodávky ruského plynu do Evropy mohou být v zimě opět ohroženy. Tvrdí to ratingová agentura Fitch Ratings. Podobné varování vydal i dodavatel ukrajinského plynu, ruský polostání plynárenský gigant Gazprom. Ukrajina, přes níž dostává Evropa čtvrtinu svého plynu, totiž uvažuje o změně plynárenských smluv s Ruskem. Ukrajinské zásobníky jsou poloprázdné. Turkmenistán a Kazachstán žádají vyšší cenu za svoje suroviny.
"Vše nasvědčuje tomu, že se schyluje k pěkné bouři", prohlásil v Moskvě Jeffrey Woodruff z energetické divize Fitch Ratings. Čás expertů, například Frank Harris z poradenské firmy Wood Mackenzie o tom ovšem pochybuje. Gazprom totiž musí zůstat spolehlivým dodavatelem. Potřebuje totiž peníze od svých evropských zákazníků na další rozvoj těžby i plynovodů. Ze strany Gazpromu jde spíš o to, že chce posílit svoji vyjednávací pozici vůči nové ukrajiské vládě.
Designovaná ukrajinská premiérka Julie Timošenková minulý týden prohlásila, že chce s Gazpromem znovu jednat o smlouvách, které uzavřeli Rusko-ukrajinskou "plynovou válku" na začátku letošního roku. Tehdy byly díky tomu omezeny dodávky plynu i do Evropy.
Ukrajina nakonec dohodla s Gazpromem, že bude platit za 1000 kubíků plynu za zhruba devadesát dolarů, tedy téměř dvojnásobek toho co před tím. Navíc celý obchod jde přes firmu RosUkrEnergo, kterou vlastní Gazprom a ukrajinský milardář Dmytro Firtaš. RosUkrEnergo je tajemná společnost, za níž podle některých politiků stojí ruská mafie. Timošenková sama ji označuje za "zločinnou sněť". Ráda by ji proto z obchodů vynechala a dohodla se s Gazpromem i případnými dalšími dodavateli přímo a na nižší ceně.
Gazprom to ale odmítá. Přišel by totiž zřejmě o část poplatků za tranzit z Turkemnistánu či Kazachstánu. Varuje proto před Ukrajinou jako nespolehlivým dodavatelem plynu, který přes ní proudí do západní Evropy.
Někteří ruští polici tvrdí, že Ukrajina nemá dost plynu na zimu a bude proto "krást" surovinu proudící přes její území do západní Evropy.
K tomu však zatím nikdy nedošlo a s komplikacemi nepočítá ani RWE Transgas. Mluvčí největšího dodavatele zemního plynu do Česka, Martin Chalupsky, nepředpokládá, že by k něčemu takovému mohlo dojít.
"Nemáme žádné signály, že bychom měli očekávat výjimečnou situaci," řekl (hu, zdz)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist