Jak vidí vyhlídky své země ekonomická periodika
Joachim Dorfs,
zástupce šéfredaktora Handelsblattu, Düsseldorf
Obchodům se daří, ale ani to očividně nemůže německé manažery vylákat ze zákrytu. I navzdory jejich optimismu pro blízkou budoucnost a spokojenosti s vývojem jejich obchodních aktivit se šéfové firem mezi jihoněmeckým Pasovem a severoněmeckým Flensburgem ve srovnání s jejich kolegy drží zpátky. A to jak v oblasti investic, tak i postoje. To nemusí být bezpečné.
Z hlediska Německa se tak můžeme ptát: kdy jindy, když ne teď, když je světová ekonomika v rozmachu a německá roste přinejmenším slušně, by měly firmy zvyšovat počet svých zaměstnanců? Manažeři se očividně stále ještě obávají pevně se rozhodnout. Příliš čerstvé jsou jejich vzpomínky na poslední pokles ekonomiky, kdy bylo rušení pracovních míst složité a drahé - například ve srovnání s firmami v jistě ne nesociálně zaměřeném Švýcarsku.
Nebezpečí ale hrozí i samotným firmám, když navýšení investic nedokáže vyvolat ani obzvláště výrazné zlepšení nálady. To není žádný nový fenomén, ale možná je právě o to hrozivější, protože by kvůli tomu německé firmy mohly začít zaostávat za konkurencí.
V Německu je tak často opatrnost hlavní povinností manažerů. Trochu více odvahy riskovat by bylo žádoucí.
Philippe Mabille,
člen vedení redakce La Tribune, Paříž
Pro to, aby růst hospodářství dostal nový impuls, sází Francie na vítězství Německa na mistrovství světa ve fotbale. Tato poznámka je přitom více než jen příkladem francouzského humoru. V roce 1998 totiž vítězství francouzského týmu všeobecnému oživení výrazně pomohlo.
Také vítězství Německa by proto mohlo opětovně všeobecnému oživení dát potřebný impuls.
Francie, jejíž růst momentálně není příliš dynamický, by z toho mohla profitovat více, protože se Německo podílí na více než jedné třetině jejího zahraničního obchodu.
Všechny indikátory posledního Business Monitoru přitom ukazují: šéfové firem v Evropě začínají mít opět větší důvěru v lepší vývoj. Vše nasvědčuje tomu, že příchod nových politických sil - Angely Merkelové v Německu či Romana Prodiho v Itálii - může vést k větší předvídatelnosti ekonomické situace obou zemí. Přitom je ale třeba zachovat jistou míru opatrnosti, protože jejich možnost provést velké reformy se zdá být omezená.
Výhled na příští polovinu roku však jasně ukazuje, že pesimismus panuje pouze v jedné zemi: Francii. Zde manažeři čekají na politickou změnu, která má přijít v roce příštím.
Osvaldo De Paolini,
šéfredaktor Finanze e Mercati, Milán
Experti jsou zajedno: ideální finále mistrovství světa ve fotbalu jako obraz oživení ekonomiky je střet Německa a Itálie. Takové finále by bylo rozhodující injekcí důvěry v rozmach Německa. A mohlo by být i rozhodujícím impulsem pro velkého pacienta - Itálii, aby se dostal ze své deprese a velké nedůvěry, která již roky brzdí ekonomický růst.
Oba týmy jdou do boje s velkými potížemi: koncem října minulého roku měli němečtí křesťanští demokraté těsně navrch nad demokraty sociálními. O půl roku později těsně vládnoucí alianci Silvia Berlusconiho předhonil Romano Prodi a jím vedená "Unione". Obě vlády musí zvládnout problémy s rozpočtem a obě musí rychle provést drastické reformy v oblasti důchodů a zdravotnictví. Zde ale analogie končí.
Zatímco v Německu krátce po volbách vznikla velká koalice, panuje v Itálii neustále "zeď proti zdi". V Německu vláda v konsensu, jak se domnívají Italové, schválila navýšení daně z přidané hodnoty.
V Itálii se stále více jeví být pravděpodobné, že dojde k takovému navýšení daní, které bude mít na spotřebu ještě větší dopad. Právě tyto dva různé scénáře tak vysvětlují různé postoje manažerů v obou zemích.
Bruno Affentranger,
zástupce šéfredaktora Cash, Curych
Nezaměstnanost by koncem roku 2006 měla činit 3,1 procenta. Tak zní prognóza Státního úřadu pro hospodářství ve Švýcarsku. V současnosti kvóta činí 3,3 procenta. Obě čísla dokazují jedno: švýcarské ekonomice se již daří velmi dobře. A bude se jí dařit ještě lépe.
Pozitivní nástin situace je vidět také ve výsledcích průzkumu Handelsblatt Business Monitoru: téměř žádná z dotazovaných firem v příštích dvanácti měsících nechce rušit pracovní místa. Švýcarsko má v tomto ohledu druhé nejlepší výsledky ze všech. Počet zaměstnaných by měl být ještě navýšen, a to především u firem, které mají 500 až 1000 pracovníků. Vysoké hodnoty vykazují ale i dva z velkých pilířů švýcarského hospodářství - banky a farmaceutické koncerny, které dle vlastních údajů rostou nadprůměrně.
Podobná je situace i co se týče nálady investiční. Švýcarské firmy se chtějí angažovat především ve vlastní zemi, poté v Číně a Indii. Hlavně Indie, měřeno údaji přímých investic, má ještě velký potenciál.
Velký optimismus firem má ale i své důvody. Těmi jsou dobrý vývoj ekonomiky a závislost na vývoji okolí. Jednoduše řečeno: když se Německu bude dařit o trošku lépe, bude na tom Švýcarsko velkolepě.
Peter Muzik,
vydavatel a šéfredaktor Wirtschaftsblattu, Vídeň
Krize je mrtvá, ať žije rozmach: v Rakousku je nálada mezi špičkovými manažery skvělá, což dokazují výsledky nejnovějšího průzkumu Handelsblatt Business Monitoru International. I když optimismus tradičně nepatří mezi klíčové zájmy rakouských vedoucích manažerů, hodnotí nyní téměř vše růžově.
Obchodní aktivity se podle názoru 55 procent dotazovaných červeno-bíle-červených šéfů vyvíjely "výrazně lépe či "o něco lépe", než čekali ještě počátkem roku.
Co se týče vývoje ekonomiky a vývoje jejich vlastních aktivit, v druhé polovině roku sice Rakušané neoplývají takovou nadějí jako jejich kolegové němečtí či italští, nicméně nutno říci, že obě tyto země mají více co dohánět.
Vedoucí rakouské firmy každopádně signalizují výrazně silnou ochotu investovat - každý druhý manažer má v plánu výdaje zvyšovat a 58 procent je dokonce rozhodnuto, v příštích dvanácti měsících zaměstnat nové pracovní síly.
Závěr tedy zní: alpská republika si vede dobře, což nemění ani fakt, že si zdejší manažeři více než jejich evropští kolegové myslí, že vyšší ceny ropy jejich obchody ovlivní "velmi" či "spíše silně".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist