Výslech šéfa Morgan Stanley

John Mack, šéf jedné z největších světových bank Morgan Stanley, byl vyzván americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), aby se dostavil k výslechu. Jak uvedl list International Herald Tribune, předmětem šetření bude možné zneužití důvěrných informací v obchodním styku, takzvaný insider trading, kterým se měl provinit investiční fond Pequot Capital Management.
Tento fond, spravující sedm miliard dolarů, si měl údajně zneužíváním důvěrných informací v obchodním styku vydělat milióny dolarů.
Osmnáct miliónů měl podle náznaků nabýt v roce 2001 díky získání tajných informací o tom, že firma General Electric chystá akvizici společnosti Heller Financial.
Existuje podezření, že informátorem mohl být právě Mack, který od července 2001 až do června roku 2004 působil ve společnosti Credit Suisse First Boston, jež byla hlavním poradcem Heller Financial ohledně fúze s General Electric. Tuto teorii podporuje fakt, že počátkem roku 2005 přešel Mack právě do fondu Pequot.
Mluvčí banky Morgan Stanley Jeanmarie McFaddenová řekla, že Mack se vyšetřování neobává a naopak "vítá příležitost, při níž může vyvrátit všechna podezření související s případem." Dodala, že nebyl doposud předložen jediný důkaz, že se Mack dopustil něčeho nezákonného.
"Od Komise pro cenné papíry a burzy je to důležitý krok," řekl J. Boyd Page ze společnosti Page Perry. "Wall Street je známý tím, že tam panují velmi těsné vztahy ústící občas v konflikt zájmů. Jedinou cestou jak vyčistit prostředí je podrobně vyšetřit, co se vlastně stalo. A to i za cenu, že vyšetřování zasáhne až do nejvyšších pater," říká.
Aféra kolem fondu Pequot přitáhla širší zájem veřejnosti poté, co bývalý právník SEC Gary J. Aguirre prohlásil, že byl vyhozen, když jeho nadřízení zjistili, že sbírá důkazy o Mackově provinění. Jak řekl v květnu před americkým Kongresem, dlouhou dobu usiloval o to, aby mohl Macka vyslechnout, ale jeho nadřízení mu to nedovolili a následně ho dokonce propustili. Aguirre nynějšího šéfa banky Morgan Stanley podezíral, že informoval představitele Pequot Capital o tom, že General Electric chystá akvizici Heller Financial. Mack byl podle jeho vyjádření dlouholetým přítelem Arthura Samberga - šéfa Pequot Capital. Aguirre také před Kongresem prohlásil, že za zvláštním zacházením, které se Mackovi dostalo, mohly být politické tlaky. John Mack je totiž významným donátorem Republikánské strany.
Komise pro cenné papíry a burzy ovšem jakékoli politické tlaky zásadně odmítla. "Nikoho jsme nikdy nezvýhodňovali a zvýhodňovat ani nebudeme," píše se v prohlášení SEC.
Kritici činnosti SEC ovšem upozorňují na to, že její šéf Christopher Cox tento týden vystoupí před Bankovním výborem amerického Senátu, kde se budou projednávat možnosti regulace investičních fondů. Předvolání Macka je podle nich pouze snahou vyhnout se kritice senátního výboru za dřívější zastavení Mackova vyšetřování.
"Jak SEC, tak i Mack si uvědomili, že je v jejich zájmu, aby se veřejnost dozvěděla, že případ nezametají pod koberec, a tak se snaží vyvíjet alespoň nějakou aktivitu," řekl listu Wall Street Journal losangeleský právník Edward Klein ze společnosti Liner Yankelevitz Sunshine & Regenstreiff.
Očekává se, že dvaašedesátiletý Mack se objeví před vyšetřovací komisí v průběhu několika příštích týdnů.