Ital Guglielmo Marconi (1874 - 1937) měl anglickou maminku, a to se ukázalo být pro směr jeho života užitečné. Brávala ho do Anglie, jak jen to bylo možné, takže se naučil jazyk; doma v Livornu a posléze v Bologni mu zase povolovala jeho koníčky, jakkoli zprvu zaváněly spíš zašívárnou. Původně chtěl být námořníkem, ale když jednou na průmyslovce profesor předváděl pokusy s elektromagnetickými vlnami, dvacetiletý Guglielmo zvážněl a pustil se do cílevědomé práce.
Matka byla i prvním svědkem jeho úspěchu: jednou ji přivedl ke svému stolu v podkrovním pokoji a stiskl tam tlačítko. Vedle cosi zajiskřilo a na půdě zadrnčel zvonek. I když tam nevedly žádné dráty! (K tomu zajiskření - zdrojem elektromagnetických vln tehdy byly jiskrové výboje mezi póly vysokého napětí.)
Guglielmo brzy vynesl přístroje na chodník před rodinnou vilu a starší bratr Alfons mu na pořád větší a větší dálku hlásil, že "spojení funguje", jinak řečeno ručička voltmetru (namísto zvonku) se vychyluje. Otec statkář konečně přestal bručet a dal mu k ruce pár lidí.
Jakmile Marconi s jistotou překonal vzdálenost tří kilometrů, nabídl vynález italské vládě. Silně pochybovačná odpověď ministra pošt ho však odradila. V matčině doprovodu proto odjel počátkem února 1896 do Londýna. Za pomoci bratrance Davise si tam napřed zajistil patentovou ochranu a pak se propracoval k šéfinženýrovi britské pošty.
Demonstrace aparatury proběhla před 110 lety, 27. července 1896. Spojení mezi hlavní londýnskou poštou a kilometr vzdálenou budovou ministerstva spojů fungovalo. Cesta k radiokomunikacím se otevřela. V roce 1909 dostal Marconi Nobelovu cenu za fyziku. (FRK)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist