S postupující globalizací a rozvojem nadnárodních společností se jazykové znalosti stávají stále důležitějšími dokonce i při práci v rodné zemi. Evropa disponuje skutečným lingvistickým pokladem: existuje na 200 evropských jazyků, aniž do tohoto počtu řadíme jazyky lidí původem z jiných kontinentů. Tato pokladnice musí být zkoumána, využívána a ochraňována.
Zvládnutí cizího jazyka představuje výhodu pro všechny v jakémkoliv věku, nikdy není pozdě pustit se do studia a těžit z možností, které spojená Evropa nabízí.
Hovoříme-li jazykem jiných lidí, lépe se mezi sebou chápeme a zvládáme kulturní odlišnosti
Rok 2001 byl vyhlášen Evropským rokem jazyků pod společnou záštitou Rady Evropy a Evropské unie. Aktivní účast na akcích v rámci roku jazyků přijali lidé z 45 států.
Z rozhodnutí výboru ministrů Rady Evropy byl poté vyhlášen Evropský den jazyků a určeno pro něj datum 26. září. Výbor ministrů doporučil, aby tento den byl slaven decentralizovanou formou, podle potřeb a přání jednotlivých zemí.
Proč vlastně slavit Evropský den jazyků?
Cíle jsou následující:
- Upozornit veřejnost na důležitost výuky jazyků, s důrazem na mnohojazyčnost Evropy a nutnost vzájemného pochopení lidí různých kultur
- Podpořit bohatou kulturní a lingvistickou rozmanitost Evropy, která musí být ochraňována a rozvíjena
- Podnítit zájem o učení jazyků během celého života, nejen v době školní docházky, zdůraznit význam jazyků v profesionálním životě, při cestování nebo jen jako potěšení ze získání nových znalostí.
Využívá Evropského dne jazyků i Česká republika? Jaké akce jsou v rámci tohoto dne u nás pořádány? Odpovídá Irena Mašková z oddělení mezinárodních vztahů MŠMT:
"Evropský den jazyků se slaví decentralizovaně. MŠMT již při příležitosti prvního Evropského dne jazyků vydalo Výzvu, ve které uvádí příklady, jak lze oslavy pojmout. Školy mohou například:
- zdůraznit téma jazyků ve školních časopisech, na nástěnkách, případně v regionálním tisku (např. rozhovory se zajímavými lidmi: Cizí jazyk a já, příklady jazykové interference, kvizy, soutěže, apod.);
- prezentovat nejrůznější jazykové projekty, včetně minikursů základních konverzačních obratů v jazycích komunit žijících v dané lokalitě, partnerských projektů se zahraničními školami, výměnných zájezdů apod.;
- vytvořit jazykové mapy třídy, školy, regionu (např. koncipované podle počtu žáků schopných dorozumět se různými jazyky, případně podle jazyků reprezentovaných mluvčími žijícími v dané lokalitě apod.) ;
- uspořádat besedy s osobnostmi ovládajícími několik jazyků;
- organizovat setkání jazykových klubů pro členy pedagogického sboru a pro rodiče žáků v rámci celoživotního učení;
- uspořádat cizojazyčné besídky, festivaly;
- uspořádat Evropský den jazyků s ukázkami jazyka, literatury, hudby, ale i typických jídel apod. (v rámci školy, partnerských škol, regionů);
- organizovat cizojazyčné soutěže;
- nastudovat divadelní představení nebo hudební přehlídku v originále;
- uspořádat den otevřených dveří v hodinách cizích jazyků;
- připravit jazykový jarmark (v rámci školy, ulice, obce, města, regionu zorganizovat "trh", na kterém např. mohou být stánky věnované jednotlivým jazykům a kulturám zemí, ve kterých se těmito jazyky mluví. Stánky mohou prezentovat nejen jazyk, ale i kulturu, dějiny, zajímavosti apod.).
Školy i jednotliví pedagogičtí pracovníci mohou z uvedeného výčtu převzít ty náměty, které považují v daných podmínkách za realizovatelné a přínosné. Je však možné uplatnit i další nástroje, aktivity a projekty, které jsou v souladu s cíli Evropského dne jazyků.
Na centrální celostání úrovni při příležitosti Evropského dne jazyků organizuje již tradičně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy slavnostní předání ocenění pro nejlepší projekty v oblasti jazykového vzdělávání - Evropské jazykové ceny (Label), která se uděluje v rámci vzdělávacího programu Evropské unie Socrates (www.socrates.cz). Od roku 2005 se uděluje rovněž individuální ocenění Evropský učitel jazyků.
Na mezinárodní ani vnitrostátní úrovni nejsopro oslavy stanoveny žádné závazné instrukce. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy však prosí jednotlivce i instituce, aby o svých případných aktivitách v rámci Evropského dne jazyků zveřejnili základní informace na centrální stránce Evropského dne jazyků http://www.ecml.at/edl/.
Zájemci se mohou také zapojit do oslav Evropského dne jazyků v mezinárodním měřítku, například zúčastnit se soutěží, podělit se o zkušenosti z úspěšných projektů a inspirovat se zkušenostmi ze zahraničí. Informace by měly být zaslány i MŠMT na jednu z těchto adres: delisov@msmt.cz nebo maskova@msmt.cz. Na těchto elektronických adresách si mohou zájemci rovněž vyžádat logo Evropského dne jazyků pro jednotlivé projekty a aktivity, případně další propagační materiál."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist