Kniha český kubismus vznikla jako nákladná reedice prvního, zcela rozebraného vydání. Stránky původní knihy bylo třeba přesně změřit a na míru vytvořit rámečky, do nichž se vsazoval opravený a doplněný text. Pro vydavatele Janka Jarose ale takový postup není ničím novým. Již léta ve své firmě Modernista obchoduje s přesnými replikami dobového, mimo jiné též kubistického nábytku a bytových doplňků. Také toto zboží je vyráběno v malých sériích či po kusech podle změřených originálů.


HN: Může repliky kubistického nábytku vyrábět kdokoliv, nebo jsou tato díla chráněna ochrannou známkou?
Nábytek a dekorativní předměty vyráběly většinou firmy Pražské umělecké dílny a Artěl, ale jejich jména nejsou chráněna jako ochranná známka. Samotné předměty jsou chráněny autorským zákonem. My jsme získali od majitelů práv licenci k jejich výrobě. Pouze díla Pavla Janáka chráněna nejsou, ta můžete vidět i jinde než u nás.


HN: Jaký mají o české kubistické předměty zájem cizinci a jak si tohoto stylu považují?
Nemohu říci, že by český kubismus byl ve světě mezi laiky nějaký pojem. Ale na druhé straně každý turistický průvodce Prahou, který jsem měl v rukou, obsahoval kapitolu o kubismu. Takže jakési povědomí i turista může mít. Vyložený nadšenec by měl zájem spíš o originál než o repliku, ale takový kousek se v prodeji téměř nenabízí. Například kubistické židle, které vyrábíme, byly původními výrobci zhotoveny na zakázku. Mezi našimi replikami najdete modely židlí od Janáka a Hofmana, kterých se původně vyrobilo jen několik kusů. (AI)