PayPal se využívá především k úhradě zboží nakoupeného přes celosvětovou aukční síň eBay, díky nízkým poplatkům je ale možné jej použít i jako alternativu při většině zahraničních plateb.

PayPal v současné době povoluje otevřít si účet lidem v pětapadesáti zemích světa. Zdaleka ne všichni ale mají stejná práva. PayPal uživatele rozděluje do čtyř kategorií podle toho, v které zemi žijí a kde mají banku.

Česká republika tak zatím patří do poslední kategorie, kde je většina středoevropských zemí, bez ohledu na to, že jsou členy Evropské unie. Od čtvrtka se ovšem Česko už posune hned do první kategorie.

PayPal začal své služby v tuzemsku nabízet loni. Systém ale byl omezen jen na zasílání plateb. Češi, kteří chtěli využívat eBay, přes něj tedy mohli pouze nakupovat. K prodeji bylo nutné zvolit některou z alternativních možností, pozice českého uživatele tím však byla v porovnání s jinými uživateli oslabena.

Odesílání i přijímání peněz prostřednictvím systému PayPal bude pro české občany zdarma. To může znamenat velkou úsporu pro ty, kteří mají častý platební styk se zahraničím. V českých bankách se za odeslání každého tisíce dolarů do banky v USA platí poplatek v řádu několika set korun.

Připravovaná změna bude pro české uživatele znamenat poměrně značný komfort. Umožní jim totiž peníze na svůj PayPal účet nejen přijmout, ale následně je převést na účet ve své bance.

To není zcela samozřejmé, protože uživatelé v některých zemích mohou peníze na PayPal účet sice přijmout, ale nemají možnost si je převést na účet v bance. Peníze tak mohou buď využít k dalším nákupům, vyzvednout si je pomocí šeku, nebo je převést do banky, ale pouze do takové, která je registrovaná v USA.

PayPal je od roku 2002 součástí eBay, který za něj zaplatil asi 1,5 miliardy dolarů. Použití PayPalu k finančnímu vypořádání nákupů provedených přes eBay není povinné, ale vzhledem k masívní technické a marketingové podpoře, která se PayPalu od jeho mateřské společnosti dostává, naprostá většina uživatelů eBay použití PayPalu při platbách vyžaduje.

S alternativními možnostmi si ale dál budou muset vystačit slovenští občané, jestliže budou chtít eBay využívat k prodeji zboží. Pokud protistrana jejich transakce nebude ochotna přistoupit na platbu bankovním převodem.