Armáda ovládla Bangkok

Thajsko v noci na dnešek prožilo - po patnácti letech relativního klidu - zatím úspěšný pokus o státní převrat. Armáda a policie oznámily, že se dočasně chopily moci, protože vláda premiéra Tchaksina Šinavatry rozštěpila zemi a nebojovala dostatečně tvrdě s korupcí.
Pučisté prohlásili, že sesadili vládu, anulovali ústavu z roku 1997 a přislíbili její reformu. Přísahali věrnost králi a vyzvali občany ke klidu. V časných ranních hodinách pak vyhlásili celostátní stanné právo, nařídili všem vojákům, aby se vrátili do kasáren, a zakázali jednotkám pohyb, k němuž nedají souhlas vůdci převratu.
Premiér Šinavatra se předtím pokusil odvrátit puč podobnými kroky. "Vyhlašuji v Bangkoku přísný výjimečný stav," vzkázal v televizním poselství z New Yorku, kam přijel na Valné shromáždění OSN. Šinavatra apeloval na armádu, aby se zdržela "nezákonných pohybů".

Šinavatra rozdělil zemi...

Stovky vojáků věrné vrchnímu veliteli pozemních vojsk generálu Sontimu Búnjaratkalinovi však pomocí tanků obklíčily premiérovu úřadovnu. Další tanky zaujaly pozice v hlavních ulicích metropole.
Televize pak přinesla prohlášení "Rady pro správní reformu".
V něm armádní a policejní velitelé sdělili, že se bez jakéhokoliv odporu zmocnili kontroly nad metropolí a přilehlými provinciemi.
"Státní převrat byl nezbytný, protože vláda Tchaksina Šinavatry rozdělila zemi a v Thajsku bují korupce," prohlásil v televizním vystoupení generálporučík Prapart Sakuntanak. Slíbil, že "brzy" se moc vrátí zpět do rukou lidu.
Mluvčí dosavadního premiéra však krátce nato ujistil, že pokus o vojenský převrat nemůže uspět. "Situaci máme pod kontrolou my," zdůraznil z New Yorku. "V dané chvíli nemůže nikdo přijmout tento pokus o převrat, protože demokracie v Thajsku dospěla do určité fáze zralosti," dodal mluvčí.
Rušnou obchodní čtvrtí thajské metropole mezitím projížděl konvoj tanků s tlampači a varoval obyvatele, aby s ohledem na své bezpečí vyklidili ulice. Město jinak podle zpravodajů působilo klidným dojmem.
Události se podle agentur nijak nedotkly turistických letovisek. Český velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler řekl ČTK, že v zemi se mohou nacházet nejvýše stovky Čechů. Velké české cestovní kanceláře, například Čedok nebo Fischer, v Thajsku žádné klienty v tuto dobu nemají.
"Sezóna tam začíná v listopadu. První let plánujeme do Thajska dokonce až v prosinci," uvedl pro HN Tomáš Brejcha, ředitel marketingu Čedoku.
Kurs thajské měny zažil krátce po oznámení převratu nejhlubší propad za poslední tři roky a dopady byly znát i v dalších asijských zemích včetně Japonska. Dolů tak zamířil i kurs japonského jenu, který je vnímám jako referenční měna asijských ekonomik.

...ale připsal si rekordy

Thajsko prošlo ve druhé polovině minulého století obdobím vojenských vlád, převratů nebo pokusů o puč a velkých občanských nepokojů. V posledních patnácti letech však byly u moci civilní, demokraticky zvolené vlády.
Sedmapadesátiletý Šinavatra, bývalý podnikatel a jeden z nejbohatších Thajců, je prvním premiérem, který vedl kabinet vzešlý z voleb po celé funkční období. Jako první také loni pro svou stranu zajistil druhé vítězství po sobě.
Proslul tvrdým postupem při ochraně práva a pořádku, ale čelil také stále hlasitějším obviněním z korupce a zneužívání moci.
Masové protesty ho počátkem letošního roku donutily rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. Ty však opozice bojkotovala a soudy později prohlásily hlasování za neplatné. Země zůstala bez řádného parlamentu, s úřadující vládou. Nové volby byly plánovány na konec letošního roku.
Bílý dům včera vyzval thajský lid, aby "své politické neshody vyřešil poklidnou cestou".


Krize v Thajsku

24. února 2006 Premiér Šinavatra rozpustil parlament a vypsal předčasné parlamentní volby. Reagoval tak na výzvy k demisi a na obvinění z korupce a zneužívání moci.
březen Až sto tisíc lidí požadovalo odstoupení vlády premiéra Šinavatry.
2. dubna Předčasné parlamentní volby. Zvítězila koalice Šinavatry.
5. dubna Šinavatra ustoupil opozici a vzdal se funkce.
8. května Ústavní soud rozhodl, že dubnové volby neodpovídaly ústavě a že budou uspořádány volby nové.
23. května Šinavatra se vrátil ke své funkci s tím, že země ho potřebuje.
30. května Vláda stanovila termín nových voleb na 15. října. Volební komise později oznámila odložení voleb až o měsíc, z technických důvodů.
20. července Šéf armády nečekaně propustil přes sto tisíc důstojníků a podpořil tak spekulace o puči.
19. září Šinavatra vyhlásil výjimečný stav poté, co vládní budovy obklíčily tanky a armáda oznámila převzetí moci. Zdroj: čtk