V USA je obvyklé, že studenti studují mnoho rozdílných oborů bakalářského studia. Po ukončení se mohou rozhodnout a pokračovat magisterským studiem v jiných více specializovaných oborech orientovaných již na budování kariéry, například obchodní studia, právo, technická studia. V Čechách je mnoho absolventů nejen bakalářského, ale i magisterského studia, kteří chtějí z důvodu lepšího pracovního uplatnění získat také MBA diplom. Studium je orientované pro praktické využití nabytých znalostí. Pracuje se v týmech a řeší se reálné případové studie. Studenti si navzájem vyměňují zkušenosti z vlastní praxe a jejich manažerské znalosti a dovednosti rychle rostou. Titul MBA tak otevírá dveře k úspěšné manažerské kariéře. To jsou důvody, proč i u nás vzniká poptávka po tomto typu studia a po nositelích tohoto titulu především u zahraničních firem. Studium MBA není u nás zatím zařazeno do systému vysokoškolského studia, jen do tzv. celoživotního vzdělávání a obvykle se studuje bez přerušení zaměstnání. Získání titulu MBA se zárukou vysoké kvality nabízí u nás i pobočka americké University of Northern Virginia v Praze.
Kiril Gelevski pochází z Makedonie, je mu 24 let, ke studiu MBA nastoupil loni v listopadu. Vybral si obor finanční management. Od prosince pracuje v pražské mezinárodní společnosti Uniglobal Research ako sales manager.Velmi se mu líbí Praha. Jan Lorenc je třicetiletý Čech, studuje stejný obor jako Kiril, ale teprve od konce března 2006, přičemž pracuje v akciové společnosti Glaverbel Czech jako finanční asistent. Za sebou už má studia práv v Německu.
Proč MBA a proč UNVA?
Jan: Zlákala mě dobrá pověst školy, americká akreditace, očekával jsem postgraduál prakticky zaměřený, orientovaný na práci v týmu, což je velmi blízko skutečné praxi.
Kiril: Chci si dokončit vzdělání, započaté doma na univerzitě Cyrila a Metoděje ve Skopji. Už tam jsem studoval ekonomiku a management a nyní jsem se rozhodl investovat do své budoucnosti a pokračovat studiem MBA v Praze. Školu jsem vybral proto, že má americkou akreditaci. Je to šance poznat jiné metody studia, interaktivnější, v týmu.
Naplnila se vaše očekávání? Jak tu probíhá studium?
Jan: Tady se jen nesedí a neposlouchají přednášky, ale skutečně se vyměňují zkušenosti, profesor nastolí problém, a ten se pak ve skupině řeší. Vyučování probíhá každý druhý víkend, některé předměty vyžadují tvorbu projektu, na kterém pracuje celá skupina a pod vedením profesora jej pak i hodnotí.
Kiril: Ve skupině je nás 20, jsme rozděleni podle oborů (finance, management, marketink).
Jan: Jsme v telefonickém kontaktu nebo komunikujeme přes internet. Pracovat můžeme doma nebo ve škole, kde máme také k dispozici veškeré technické zařízení. Co se mi velmi líbí a je pro mě ve srovnání s předchozím studiem nové, je práce v týmu, rozdělení úkolů, práce s literaturou.
Kiril: Jsem rád, že jsem právě tady. Lidé v naší skupině přijeli z 10 zemí, od Tchajwanu po Jižní Afriku. Mám tak možnost poznat různý životní styl, rozdílné kultury. Je to obrovská a velmi přínosná zkušenost pro budoucí práci v mezinárodních firmách.
Využíváte už získaných zkušeností?
Jan: Člověk tu získá potřebné sebevědomí, naučí se komunikovat, obojí se v praxi uplatní jako první.
Kiril: Učíme se být lídry, rozvíjet managerské dovednosti, jak pracovat s lidmi, koordinovat a plánovat práci týmu.
S jakými praktickými zkušenostmi jste začali studovat?
Jan: Tři roky jsem pracoval ve firmě. Vlastně jsem začal studovat na doporučení kamaráda bankéře, který mě přesvědčil, že nejen práva, ale i finance jsou velmi zajímavým oborem. MBA mě zaujalo právě svým praktickým využitím. Pokud se člověk dostane do vedoucí pozice ve velké firmě, samozřejmě nemůže znát o každém oboru všechno, ale je dobré mít přehled, a ten tato forma studia poskytuje.
Kiril: Dva roky jsem pracoval v cestovní agentuře jako obchodní manažer, tam jsem získal zkušenosti a v Praze jsem pak hledal podobnou práci. Ve firmě, kde jsem nyní, jsem začínal od nuly, až jsem se vypracoval na pozici sales managera.
Oceňují zaměstnavatelé vaše studia?
Kiril: Že budu studovat, to bylo především moje rozhodnutí, ale pro firmu je to také jistá výhoda. Znalosti můžu v budoucnu uplatnit ve prospěch zaměstnavatele.
Jan: Firma mi poskytuje studijní volno, nemusím si brát dovolenou.
Takže nebudete pro firmu takzvaně "překvalifikovaní"?
Jan: Menší firmy by se mohly zaleknout přílišné kvalifikace pracovníka, ale velké firmy vítají, že získají erudovaného člověka. Taková je i firma, ve které pracuji já.
Až ukončíte studia, jistě úspěšně, co plánujete dál?
Jan: Zatím je pro mě prioritou získat titul MBA. Naše firma je velká a dá se v ní dobře rozvíjet a budovat kariéra. O dalším vzdělávání zatím nepřemýšlím.
Kiril: Mám rád Prahu a vaši zemi a chci svou kariéru začít budovat tady.
Takže Makedonie přijde o odborníka?
Kiril: Nikdy neříkej nikdy, jednou se možná vrátím, ale teď chci získávat zkušenosti a znalosti tady..
A co výhrady, připomínky, podněty? Neříkejte, že je tu všechno super!
Kiril: Nikdy není všechno ideální, lidé nejsou dokonalí, pořád je co rozvíjet, zlepšovat. Přesto připomínky nemám, organizace a ostatně vše mi tu vyhovuje.
Jan: Vybavení školy je skvělé, občas zaskřípe lidský faktor, jeden lektor se mi zpočátku nelíbil, ale ten byl vkrátku nahrazen novým, takže jsem spokojen. Profesoři jsou vstřícní, můžu je kdykoliv kontaktovat. Oni vědí, že je to jako v obchodě, vztahy studentů a lektorů jsou budovány na principu nabídky a poptávky. Důležitý je výběr kantorů i žáků, aby se shodli, vytvořili tvůrčí tým, aby si vycházeli vstříc. To se tady daří na obou stranách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist