Založení evropské společnosti dává nové výhody


Českobudějovický advokát Jiří Švihla, specializující se na evropské obchodní právo, se stal "architektem" první přeměny české firmy na evropskou (akciovou) společnost SE - tedy Societas Europea. Stalo se tak téměř dva roky poté, co rozhodnutí Rady Evropy začalo v říjnu 2004 platit.
První českou firmou, která získala statut SE, se stal Diag Human, jenž vede s Českem arbitráž kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou. Diag Human se nyní usadil v Lichtenštejnsku. Došlo k tomu díky jeho fúzi se slovenskou firmou Kolinea.


HN: Co česká firma získá tím, když se rozhodne změnit v "societas europea"?
Každá společnost, která se stane "evropskou" a usadí se v jiné zemi než Česku, tím ztratí české státní občanství, osobní statut a daňové rezidentství. Je to tedy zcela nový typ obchodní společnosti.


HN: Není ztráta českého osobního statutu či státního občanství negativním projevem?
Podnikatel samozřejmě nebude dělat to, co je pro něj negativní. Jako advokát, který z šedesáti procent zastupuje poměrně konzervativní rakouskou a německou klientelu, mohu říct, že tak to mí klienti nevnímají. Zvláště, když se Evropa sjednocuje. Ale jako SE nemusím přece Česko opouštět. Lze mít sídlo takové firmy i zde.


HN: Pro jakou skupinu firem je pak založení SE výhodné?
Především pro významné či středně významné hráče na českém trhu. Nebude asi zajímat menší podnikatele. V praxi se dívám na plusy a minusy a fatální minusy, které bych musel sdělit klientovi, nevidím. Pouze jsou problémy - se vstupem na zahraniční trh, do místa, kde budu mít sídlo, z hlediska vyřizování živnostenských oprávnění ke svému předmětu podnikání. Ale to je řešitelné.


HN: Jaká jsou pravidla vzniku SE?
Založit ji lze především nadnárodní fúzí dvou akciových společností. Každá přitom musí sídlit v jiném členském státě EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP). Ještě existují další čtyři způsoby, ale to je téma spíš na odborný právní seminář.


HN: Proč čeští podnikatelé institut SE dva roky opomíjeli?
Řekl bych, že to bylo z neznalosti a neinformovanosti.


HN: Jaký má pro ně založení evropské společnosti význam?
Podle přání investora se lze vyvázat z daňové jurisdikce dané země. Podnikatel si může zvolit pro něj vhodné prostředí kvůli daňové zátěži, politicko-společenské stabilitě a tak podobně. Nařízení o statutu SE přitom poprvé v Evropě umožňuje i takzvaný country shopping. Tedy, mám-li SE v některé zemi a nevyhovuje mi zde nadále působit, mohu sídlo firmy přemístit do jiné země unie nebo EHP. Aniž by došlo k jejímu zániku a ztrátě její právní kontinuity.


HN: Co to znamená, že se firma vyvazuje z české jurisdikce?
V okamžiku zápisu SE do cizího obchodního rejstříku dochází ke ztrátě českého daňového domicilu nejen do budoucna, i zpětně v případě existence latentních daňových závazků v Česku. Nařízení o statutu SE říká, že veškerá aktiva a pasíva přecházejí na nástupnickou společnost, včetně případných daňových závazků, které v Česku zbyly.
Třeba v Lichtenštejnském knížectví ale právnická osoba nemůže být kvůli daním kriminalizována. Daňový doměrek musí doplatit, ale nelze zde kvůli tomu podat trestní oznámení.


HN: A když bude SE sídlit v Česku?
I to je samozřejmě možné. Pomůže jí to třeba k tomu, že si zvolí monistický systém řízení a zbaví se drahých dozorčích rad. Navíc jí precedentní rozhodnutí Evropského soudního dvora v cause Marks&Spenser umožňuje snižovat daňový základ mateřské SE o ztráty dceřiných evropských společností.


HN: Přináší SE víc pozitiv či negativ?
Výhod je jednoznačně víc. První bych stručně označil jako SE = konec drahých dozorčích rad. Poprvé v evropské historii si, díky SE, lze zvolit monistický systém řízení akciových společností. Česká "akciovka" musí mít podle obchodního zákoníku dva orgány - představenstvo a dozorčí radu. Monistický systém zná jen správní radu, která v sobě oba orgány zahrnuje. Evropský kabát přitom dává firmě nadnárodní, univerzální rozměr obchodní společnosti. Díky tomu je vnímána jako společnost univerzální, bez spojení s určitým regionem.
Není proto divu, že třeba německá pojišťovna Allianz AG už oznámila, že zahájila proces nadnárodní fúze, směřující k založení Allianz SE. Chce se lépe usadit na italském pojišťovacím trhu a očekává, že v očích Italů se i díky tomu lépe prosadí. Podobný model zvažují i například DaimlerChrysler, Hypo Real Estate nebo některé banky. SE se prostě stává univerzálním supraevropským pojmem. Tento mimoprávní význam lze stavět na stejnou úroveň jako faktické právní a daňové dopady založení SE.


HN: Jakou roli při takovém rozhodování může hrát daňová zátěž?
To je individuální, ale daně mohou být významným motivem, protože v daňové zátěži jsou velké rozdíly. K 21. říjnu 2005 daň z příjmu právnických osob podle Eurostatu třeba v Německu činila 38,6 procenta, Belgii 34 a Francii 33,8 procenta, zatímco na Kypru 10, v Irsku 12,5 a Litvě 15 procent.


HN: Kolik firem označení SE získalo?
K letošnímu 8. srpnu vzniklo 38 evropských společností. Nejvíce, dvanáct, jich je z Německa, osm z Rakouska. Další pak z Belgie, Nizozemska, Švédska. Česko zde má od 28. srpna onu jednu jedinou, byť se sídlem v Lichtenštejnsku.


HN: V kterých zemích se nejčastěji registrují?
Těžko odpovědět. Ze statistiky to přímo neplyne.


HN: Musí být evropská společnost zaregistrována v zemích EU?
Lze ji založit a umístit ve všech zemích evropské pětadvacítky a třech zemích Evropského hospodářského prostoru. Tedy v Lichtenštejnsku, Islandu a Norsku. Zde si přitom může vytvořit systém evropských dceřiných společností. Těch tedy může být 24 plus tři další.

HN: Stane se z SE stejný fenomén jako z evropských ochranných známek nebo evropských domén?
Bezesporu. Chce to jen čas a více osvěty. Poté, co české firmy docení, co jim SE může přinést, bezesporu o transformaci projeví zájem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist