Jak se hlasuje ve sněmovně o důvěře vládě

Každá nová vláda musí nejpozději třicátý den od svého jmenování požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. To ovšem neznamená, že poslanci musí o důvěře v den žádosti ihned hlasovat. Žádostí o důvěru celá procedura teprve začíná a diskuse poslanců může trvat celé týdny.
Poslanci hlasují o důvěře veřejně a každý zvlášť. Hlasují v abecedním pořadí počínaje poslancem, kterého vylosuje předsedající. Vyvolaný poslanec se postaví ve své lavici a vysloví se buď "pro návrh", nebo "proti návrhu". Zdržuje-li se hlasování, řekne "zdržuji se".
V případě, že poslanec řekne cokoli jiného, považuje se to také za zdržení se hlasování.
Vláda získá důvěru, jestliže ji podpoří nadpoloviční většina přítomných poslanců. Obecně přitom platí, že sněmovna může hlasovat a přijímat rozhodnutí za přítomnosti alespoň 67 poslanců z celkových 200. Stává se, že některá strana opustí jednání sněmovny, a umožní tak vznik vlády.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist