40vik29.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Na tu úplně první si už nevzpomínám, muselo to být něco jako Živá abeceda. Ale jedna z prvních byl určitě Neználek. Neználek a Medvídek Pú, to byly bible mého mládí.

Co jste četl naposledy?
Esej Milana Kundery Nechovejte se tu jako doma, příteli.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Mám velký dluh vůči knihám, které jsem si v mládí nakoupil a dodnes jsem je všechny nestihl přečíst. A protože se to snažím nějak napravit, těch nových si už moc nekupuju - řekl bych tak pět za rok. Ale je pravda, že hodně jich dostávám od kamarádů.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Právě včera už zmíněného Kunderu.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Jednoznačně beletrii. Strašně mě baví pozorovat a zkoumat, jak to dělají jiní, jak staví své příběhy... Mám radost z četby, když se někdo dovede pěkně vyjadřovat, vždycky mě dostane.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
I když se ke knížkám moc nevracím (právě kvůli tomu "čtenářskému dluhu"), pár takových bude. Určitě k nim patří Dobrodružství Huckleberryho Finna od Marka Twaina, to jsem četl snad stokrát.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Ten základní je, aby lidi neztráceli slovní zásobu a byli schopni se vyjádřit, a to i v detailech. Aby nám za chvíli nezbyla jen ukazovací zájmena... A kromě toho, inteligentní člověk o důvodech vůbec nepřemýšlí. Prostě rád čte.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Šílená otázka, ale pokusím se:
Thomas Wolfe: K domovu pohleď, anděle!
Julio Cortázar: Nebe, peklo, ráj
Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka


Petr Šabach (*1951)
Vystudoval Filozofickou fakultu UK, pracoval jako technický redaktor, inventurník i noční hlídač, dnes se věnuje výhradně literární tvorbě. Vydal knihy Jak potopit Austrálii, Šakalí léta, Hovno hoří, Zvláštní problém Františka S., Putování mořského koně, Babičky, Opilé banány, Čtyři muži na vodě, Ramon/Psáno pro New York Times a Občanský průkaz.

Snímek HN - Jan Šilpoch