Ceny akcií na světových trzích lámou jeden rekord za druhým. Na historických maximech jsou akcie v USA. Evropa hlásí nejdražší cenné papíry za pět a půl roku. A investoři se vrátili už i na český trh. Pražská burza je tak nejvýše za pět měsíců. Ve čtvrtek také konečně začala letos "svým věrným" vydělávat. Po pátečním růstu o 1,3 procenta je od začátku roku necelých 1,5 procenta v plusu.

Američané pořád utrácejí
O úspěchy akciových trhů se postarali především Američané, kteří i přes zpomalování největší světové ekonomiky nezavřeli peněženky a dál vesele utrácejí. I proto se slibně rozjela výsledková sezóna. McDonalds, PepsiCo a další firmy, které se starají Američanům o plné žaludky, vydělaly daleko více, než se čekalo. Velký zájem je právě o jejich akcie.
Trhy navíc předpokládají, že američtí centrální bankéři z Fedu už nebudou pokračovat ve zdražování peněz.
"Ekonomika sice díky útratám Američanů nezpomalila tolik, jak by Fed chtěl, čeká se ale propad trhu s byty. Ani inflace by díky levné ropě nemusela být tak vysoká - to všechno hraje ve prospěch akcií," uvedl pro CNN šéf investování v chicagské Harris Private Bank Jack Ablin.
Podle něj se o směru, kam se trhy vydají, rozhodne tento týden. Zveřejněna budou totiž právě čísla o růstu cen a trhu s byty.
"To naznačí mnohé o další politice Fedu, a tudíž i zájmu investorů o akcie," dodal Albin s tím, že on sám očekává růst indexu Dow Jones nad magickou hranici 12 tisíc bodů. Tam ještě nebyl nikdy v historii, v pátek se jí však těsně přiblížil a uzavíral na 11 960 bodech.

Ve vleku zámoří je i Česko
Náladě na zámořských trzích podlehly i české akcie, ty posilovaly celý týden, konečně se letos dostaly do plusu a v pátek se zvýšily i po prázdninách zatím mizivé objemy obchodů.
Podle expertů však za tím stojí hlavně zájem o akcie Komerční banky, který rozpoutaly spekulace o možném převzetí jejího vlastníka Société Générale největší světovou finanční skupinou Citigroup. Ta oznámila svůj záměr posílit pozici ve střední Evropě. Komerční banka tak vyrostla v posledním obchodním dni minulého týdne o 3,4 procenta.
Dařilo se i ČEZ. Energetický gigant těžil hlavně z růstu cen elektřiny na komoditních trzích, ale i z úterní demise vlády Mirka Topolánka. Klesla tak totiž pravděpodobnost prodeje části státního podílu.
Burzu by podle analytika firmy BH Securities Petra Hlinomaze mohly podpořit výsledky domácích společností, které budou uveřejněny během listopadu. "Stále odhadujeme růst českých akcií do konce roku o tři až šest procent," uvedl Hlinomaz.
Úspěšnější tak letos budou nejen akciové trhy Polska a Maďarska, které zatím dokázaly vydělat 30, respektive 10 procent, ale i burzy v západní Evropě.
Kromě očekávání ohledně firemních výsledků tlačí zdejší trhy nahoru rekordní množství fúzí a akvizic. Suma, kterou firmy ze starého kontinentu na fúze a akvizice zatím letos vydaly, letos vyskočila na 1,28 biliónu dolarů - to je o 52 procent více než za stejné období loňského roku. Naposledy oznámil záměr koupit část podílu ve švédské automobilce Scania německý MAN. Výsledek? Celoevropský index DJ Stoxx je nejvýše za pět a půl roku. "Fůze a akvizice jsou pro akcie velké téma. Tato skupovací "mánie" bude dál pokračovat," nastínil další vyhlídky evropských akcií Phillip Musil z vídeňské Constantia Private Bank.

Vývoj akcií ve světě

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist