Enron nás vytrestal, nyní jsme opatrní

Česko patří k zemím, které se ratingové agentuře Moody's Investors Service zamlouvají. Její "známka" A1 patří k nejvyšším mezi novými zeměmi Evropské unie. "Bude-li se česká ekonomika vyvíjet tak, jak předpokládáme, může získat ještě vyšší rating," uvedl v exkluzívním rozhovoru pro HN Raymond McDaniel, Jr., předseda a výkonný ředitel společnosti Moody's Corporation, pod jejímiž křídly se ratingová agentura nachází.
Šéf jedné ze dvou nejvlivnějších ratingových agentur, které patří na trhu asi 40 procent, zavítal v těchto dnech do Prahy, aby oficiálně otevřel kancelář Moody's Central Europe. Agentura tak chce lépe využít příležitostí, které jí tento region nabízí.

Jak je na tom Česko



HN: Česko skoro pět měsíců po parlamentních volbách stále čeká na stabilní vládu. Nemůže to být důvod pro změnu nynějšího pozitivního výhledu, či dokonce pro zhoršení ratingu?
Náš výhled pro české vládní dluhopisy je pozitivní. V příštích dvanácti až čtyřiadvaceti měsících tak naznačujeme, kterým směrem by se mohl rating vydat. A bude-li vývoj v Česku takový, jaký předpokládáme, může získat ještě vyšší ohodnocení. Důležitý také bude vývoj veřejných financí.


HN: Znamená to tedy, že současná situace v Česku nebude mít dopad na horší rating?
Česká republika má silný hospodářský růst, nízké veřejné zadlužení, solidní příliv zahraničních investic, jak přímých, tak portfoliových, a také nízkou inflaci. To jsou hlavní faktory, k nimž budeme příště při stanovení ratingu opět přihlížet.


HN: Co je ve vašem rozhodování obtížnější - snížit rating, nebo ho zvednout?
Rozdíl by v tom být neměl. Ale abych poctivě odpověděl na vaši otázku. O agenturách se říká, že ke zvýšení ratingu se nemají tak rychle jako k jeho snížení. Ale věřte, není to náš záměr.


HN: Vznikají mezi vámi a klienty spory kvůli ratingu?
Pochopitelně, že náš nezávislý názor se nemusí vždy zamlouvat vládám nebo společnostem. Stává se, že nejsou z přiděleného ratingu právě nadšeny. Ovšem ještě se nestalo, že by si někdo stěžoval na příliš vysoký rating. Mohu ale říci, že i ti, kdo s hodnocením nesouhlasí, se s námi snaží nadále udržovat kontakty. Vědí totiž, že nebudeme hluší k jejich argumentům v budoucnu.


HN: Stává se, že vás některá společnost u soudu zažaluje o náhradu škody za zhoršený rating?
Takové případy se občas stávají, ale dosud jsme nikdy žádný soudní spor neprohráli.

Akcionář Buffett



HN: Známý finančník Warren Buffett v Moody's drží 16 procent. Jak se projevuje jeho vliv?
Pan Buffett je naším největším investorem, takže má značný vliv. Zasedání správní rady se ale neúčastní ani nekomunikuje s managementem. Společnostem, které má Buffettova firma Berkshire Hathaway v portfoliu, udělujeme ratingy jako každé jiné, a také o tom veřejně informujeme. Každý účastník trhu zná náš názor na hodnocené společnosti a může posoudit, do jaké míry jsme objektivní. S Warrenem Buffetem jsem se sešel jednou - krátce předtím, než jsem se stal výkonným ředitelem Moody's Corporation. Letos jsem volal do jeho kanceláře, jestli bychom se nemohli opět sejít, když jsem ve funkci druhý rok. Ptali se, zda se stalo něco špatného. Když jsem řekl, že nikoli, odpověděli, že v takovém případě není schůzka nutná.

Chyby agentur



HN: Jak často se ratingové agentury dopouštějí chyb? Jak známo, v roce 2001 selhaly, neboť žádná neupozornila na problémy energetického koncernu Enronu.
Enron jsme hodnotili investičním stupněm ještě čtyři dny předtím, než ohlásil krach. A nebyli jsme sami. Ohlížíme-li se zpět, ptáme se sami sebe, jaké otázky jsme měli koncernu Enron, jehož hospodaření jsme zkoumali, klást.
Mohli jsme vůbec odhalit pravdu? Nezapomeňme, že lidé ve vedení Enronu zcela záměrně uváděli ratingové agentury v omyl. Byl to jejich aktivní záměr. A tak si nejsem jist, že jsme byli schopni proniknout do toho, co se v Enronu skutečně dělo.


HN: Jaké jste z těchto případů vyvodili závěry?
Od případu Enron jsme učinili mnohé, abychom zlepšili naše analytické metody. Předtím jsme byli, řekl bych, pasívnější. Prostě jsme přebírali od společnosti finační podklady a poté jsme je posuzovali. Nyní k nim přistupujeme mnohem kritičtěji, zamýšlíme se nad tím, nakolik jsou informace úplné a důvěryhodné. Ale musím zopakovat to, co jsem řekl také v americkém Kongresu: Ano, ratingové agentury mohou zlepšit svoji práci, ale nemohou nikomu zaručit, že se znovu neobjeví podvody. K tomu nemáme potřebnou sílu, nejsme finanční policie. Ale být schopni odhalit, kde se chystá podvod, to je pro pro nás velká výzva.


HN: Jak nejraději jako velmi vytížený manažer trávíte svůj volný čas?
Moje práce mi ho příliš neposkytuje. Mám dva syny - devítiletého a jedenáctiletého - a tak skoro všechen volný čas věnuji jim. Jinak velice rád čtu a také si rád zahraji golf. Mnoho let jsem závodně plaval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist