Je osm hodin ráno. Na mobilu pípne esemeska: vaše dítě se dostavilo do školy, hezký den. V tu chvíli má rodič jistotu, že jeho dítě na vyučování doopravdy dorazilo.
I když to vypadá trochu jako sci-fi, podobný kontrolní systém by mohly mít v Česku už brzy některé základní a střední školy. Při příchodu by žáky systém kontroloval pomocí jejich otisků prstů. Příchod či absenci by pak odeslal v podobě SMS.
"Zájem o monitoring žáků projevilo už několik škol," říká František Halada, vedoucí projektu Škola Online ze softwarové společnosti CCA Group.
Stále více tuzemských škol se tak snaží využívat moderních technologií a služeb softwarových firem. Výjimkou už tak dnes nejsou například elektronické žákovské knížky či třídní knihy.

Známky "online"
Zatajovat doma špatné známky nebo "záškoláctví" se tak už mnohým žákům nevyplatí. Jejich prospěch se totiž rodiče okamžitě dozvědí přes SMS či na internetu. Stačí, aby si na webu zadali adresu programu a pro přístup do složky s informacemi o prospěchu dítěte se dostanou přes svůj PIN kód, který jim přidělí škola.
Na webu si pak prohlédnou, kdy bylo dítě zkoušeno, jakou dostalo známku, případně, jaký učitel mu ji dal. Pokud se chtějí dozvědět podrobnosti, mohou učiteli poslat mail.
Stejně si prospěch kontrolují i žáci. Na internetu sledují i aktuální rozvrh, či zda jim některá z hodin odpadá.
"Je to přínosné jak pro nás, tak i pro rodiče. Okamžitě můžeme řešit problémy, dítě nemůže nic zatajovat," myslí si Vladislava Marešová, zástupkyně ředitele Obchodní akademie Dr. E. Beneše ve Slaném. Podle ní a dalších učitelů využívajících programy je možné, že se sníží i počet třídních schůzek. Rodiče tak ušetří i svůj čas. "To ale neznamená, že bychom kontakt s nimi zrušili úplně."
Podobně hovoří i Eva Kotrčová, zástupkyně ředitele z pražského gymnázia Botičská. "Ulehčuje to učitelům i práci a složitou administrativu například s třídní knihou. Systém je velice průhledný."
Ne všechny školy ale mají počítače v každé učebně. A také ne každá rodina má doma přístup k internetu. "Pro ně máme ve škole klubovnu, kde se mohou na stránky podívat," doplňuje Marešová.
Ne všichni učitelé jsou ale "internetovou" školou nadšeni. "Kontakt mezi učitelem a rodičem by v žádném případě neměl být jen po mailu či stroze na internetu. A to především na základní škole, kde je spolupráce s rodinou velmi důležitá. My žáky hodnotíme slovně, bez známek," míní Martin Ševčík z pražské Základní školy Londýnská.

Pět tisíc pro malé hackery
Speciální programy připravují pro školy mnohé softwarové firmy. Mezi ty nejvyužívanější patří například program Bakaláři pardubické společnosti Bakaláři software, do něhož je zapojeno 2500 škol. Další program Škola Online společnosti CCA Group zajišťuje servis pro dvě stovky škol. Ty firmě, která sama data zálohuje, platí ročně za každého žáka dvanáct korun. "Zájem projevily i kraje. Například Karlovarský chce systém do všech škol," podotýká Halada.
Podle něj je obtížné systém nabourat. Zabezpečení dat je jako u bankovních systémů. "Stalo se, že žáci vzali učiteli PIN kód a známky si přepsali. Učitel nám volal a data jsme opravili. Na jedné škole dokonce ředitel vypsal pro žáky odměnu pět tisíc, když systém někdo nabourá. Nepovedlo se," dodává Halada. Jak budou školy rodiče informovat o žákovi, záleží pouze na nich. Zákon jim tradiční žákovské knížky nenařizuje.

061101_05.gif

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist