Rusko posílilo pozice v cizině

Rusko je mezi rozvíjejícími se ekonomikami třetí na světě v rozsahu vlastních investic do zahraničí. Podle agentury ČTK to zjistili analytici nadnárodní konzultační firmy The Economist Intelligence Unit (EIU). V roce 2005 utratili ruští investoři za nákup zahraničních aktiv okolo 120 miliard dolarů, mířili přitom především do Evropy a Afriky.
Upevnit si pozici na starém kontinentu je očividně také cílem nejnovější transakce, kterou podle ruského tisku plánuje ruský smíšený koncern Sistema. Středem jeho zájmu jsou akcie německého telekomunikačního koncernu Deutsche Telekom. Jak včera s odvoláním na německé vládní kruhy napsal deník Handelsblatt, hovořil o tom na své návštěvě v Německu počátkem října také ruský prezident Vladimír Putin.
Stát má na Deutsche Telekom podíl ve výši 15 procent, státní banka KfW drží dalších 16,9 procenta. Výměnou za část akcií podle listu Rusové nabídli podíly dceřiné společnosti Sistema, firmy MTS. Ta je největším mobilním operátorem ve východní Evropě a má více než 58 miliónů zákazníků.
Deutsche Telekom ale není jediným velkým evropským koncernem, o který jevil zájem některý z ruských investorů. Pětiprocentní podíl má Rusko například na koncernu EADS. Aktivity investorů z východu by se přitom měly podle expertů dále rozmáhat. Pokud bude současný trend dodržen, počítá EIU s tím, že k roku 2010 ruští obchodníci vloží do zahraničních aktiv nejméně dalších 52 miliard dolarů.
Rusové vstupují hlavně do energetiky (34 procent), metalurgie a těžby surovin (23 procent) a hodlají investovat i do chemických, farmaceutických a biotechnologických firem (11 procent investic).
EIU zdůraznilo, že západní finančníci své ruské kolegy podceňují a větší obavy mají z čínského a indického kapitálu. Jen desetina z 332 dotázaných ředitelů velkých mezinárodních korporací označila ruské společnosti za konkurenci světové úrovně. Jen sedm procent pokládá ruské firmy za schopné velkých investic ve světě. Ruský kapitál totiž dosud skupoval především firmy, o které neměli velcí světoví hráči zájem a dostal se tak do pozice "mladšího bratra".