Pokud jste klientem jedné pojišťovny a kvůli novým sazbám povinného ručení uvažujete o přechodu k jiné, pak se vám může hodit detailnější informace o převoditelnosti bonusů.
Zásadní pro motoristu je, že změna pojišťovny a zachování dosavadního bonusu nepředstavuje velký problém. Stačí, aby nejpozději šest týdnů před datem výročí uzavření smlouvy předal své pojišťovně písemnou výpověď. A zároveň požádal o vystavení potvrzení o bezeškodním průběhu pojištění.
To může řidič udělat prostřednictvím pošty, nebo obchodního zástupce pojišťovny. Pak má ještě dost času na výběr výhodnějšího povinného ručení u nové pojišťovny. To dosavadní pojištění mu totiž trvá do výročního data smlouvy, tedy ještě šest týdnů. Pojišťovny shodně potvrzují, že při sjednání nové smlouvy uznávají dosavadní bonusy řidiče v plné výši. Dokonce jim k tomu stačí jen čestné prohlášení o výši bonusu. "Originál potvrzení bonusu je nutné doručit nejpozději do dvou měsíců od sjednání nové smlouvy," říká Mila Káňa z Allianz.
Někteří lidé ale stále nevědí, že bonusy se dají převádět i při jiných příležitostech. Když si řidič například koupí nové auto a rozhodne se to staré prodat, pak nezačíná od nuly. Všechny pojišťovny mu převedou slevu za dobrou jízdu, které nasbíral na původním autě. Musí ale doložit doklad o bezeškodním průběhu.
Ve většině případů také pojišťovny uznávají bonusy, které si řidiči vyjezdili při řízení auta na leasing nebo na úvěr. "Řidičům započítáme slevu, která jim za toto období vznikla," říká Marek Vích z Kooperativy. Zatímco maximální bonusy jsou dnes v pojišťovnách prakticky stejné - na příští rok dosahují 35 procent, předmětem konkurenčního boje se stávají další podmínky převodů. Například Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna a Uniqa řidičům umožňují převést bonus z motorky na nově koupené auto. Naopak Česká pojišťovna a Kooperativa to nedělají. "Umožňujeme pouze převod bonusů ze slabšího na silnější auto," říká Richard Kapsa z České pojišťovny.
Podobný rozdíl panuje mezi pojišťovnami při zachování slevových výhod.
Například, když některý řidič prodá auto a nové si koupí až za několik let, může to být pro něj jedno ze zajímavých kriterií volby. Zatímco Kooperativa, Generali a Česká podnikatelská pojišťovna uznávají bonusy ze starého auta bez omezení, Allianz do pěti let po přerušení pojistky, Česká pojišťovna a Uniqa pak v plné výši pouze jeden rok.
Odlišně se také stavějí pojišťovny k převodu bonusu na jiného řidiče, pokud se dosavadní plátce povinného ručení rozhodl s řízením skončit.
Převod mezi manželi umožňuje Allianz, Generali a Uniqa, Česká pojišťovna na příslušníky společné domácnosti, třeba i na tchýni. V Kooperativě převod bonusů však není možný vůbec.

Porovnání sazeb povinného ručení pro rok 2007

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist