Zákoník práce bude asi platit i s omyly


Nový zákoník práce bude s největší pravděpodobností od prvního ledna příštího roku platit. Podle odborářů posiluje práva zaměstnanců, podle zaměstnavatelů je plný chyb a je nutné jeho platnost odložit. Roční nebo dvouletý odklad se ale firmám dosud nepodařilo prosadit.
"Vláda již schválila návrh, kterým se platnost zákoníku práce odkládá. Sociální demokraté a komunisté jej ale nejsou ochotni akceptovat. Jednáme dál, ale nyní by bylo nesmyslné předkládat sněmovně návrh, u něhož nemám zajištěnu podporu," řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Zákoník práce má osmdesát nedostatků, jen ve veřejné sféře zvýší výdaje o osm miliard korun ročně, prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Odmítá však prosazení odkladu za každou cenu, například jako přívažek jiného zákona.
Odboráři trvají na platnosti zákoníku práce, přijatého bývalou vládou Jiřího Paroubka, a chtějí proti odkladu protestovat demonstrací 25. listopadu.
"Pokud současná vláda pět dní před tímto termínem závazně slíbí, že nebude odklad prosazovat, demonstraci zrušíme," řekl včera předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.

V čem je norma sporná

Zákoník práce například nedovoluje propustit člověka, který ve zkušební době onemocní, nebo doporučuje až dvanáctinásobek měsíčního platu jako odstupné v případě, že pracovník končí v zaměstnání kvůli nemoci z povolání.
"Zaměstnavatel se tak nebude moci zbavit simulanta s chřipkou. Těhotnou ženu ale propustit může," tvrdí mluvčí obchodní společnosti Spar ČR Jan Vávra.
Zákoník je podle něho nevýhodný i pro zaměstnance, protože umožňuje ukončení pracovního poměru bez udání důvodu. Uzákoněná "smluvní volnost" umožňuje, aby obě strany stanovily v dohodě o zaměstnání specifické body. Pokud se například dohodnou, že zaměstnanec si v určitém termínu zvýší kvalifikaci a neudělá to, může jej zaměstnavatel propustit, protože zaměstnanec dohodu porušil a smlouva neplatí od samého počátku. Tím by se zaměstnanci nezapočítávala ani odpracovaná doba, soudí Vávra.
"To je naprosto mylný výklad. Smluvní volnost je jedním z progresívních prvků zákoníku práce," tvrdí naopak Josef Středula, předseda Odborového svazu Kovo.
"Zákoník práce je příliš složitý, nemá jednotný výklad. Podniky si budou muset platit poradenské firmy. Na aplikaci zákoníku je příliš málo času. Teprve nyní, dva měsíce před platností, se připravují prováděcí předpisy," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Podle něho chybí deset vládních vyhlášek a pět prováděcích předpisů. Neexistují ani zákony, na něž zákoník práce odkazuje, třeba antidiskriminační a zákon o zdravotní péči.
Zákoník práce způsobí kolaps ve veřejné osobní dopravě, tvrdí prezident Svazu dopravy Jaroslav Hanák.
"Odchylná úprava pracovní doby v dopravě znamená, že osmnáct největších dopravních firem v zemi by mělo přijmout více než patnáct set dalších řidičů," uvedl Hanák. Stovky nových řidičů podle něj ale na trhu práce nejsou.
České dráhy by podle Hanáka potřebovaly dalších šest set strojvůdců a specialistů, také je nemají. Mzdové náklady by se musely zvýšit o stamilióny korun ročně. "Přitom jde o takzvaný závazek veřejné služby, tedy veřejnou dopravu, kterou platí města a stát," dodal prezident Svazu dopravy.
Martin Jahn, personální šéf největšího průmyslového podniku v zemi, mladoboleslavské společnosti Škoda Auto, považuje zákoník práce za kompromis, který má sice nedostatky, ale může platit.
"Není to ideální norma, ale jsem schopen podle ní existovat. Méně standardní je nový zákon o nemocenském pojištění," uvedl Jahn.

Odboráři nechtějí čekat

"Zákoník práce není politikum, musí být nově připraven ve spolupráci s odborníky. Nechceme, aby pět miliónů pracujících bylo pokusnými králíky špatně odvedené práce poslanců," uvedl Míl na adresu normy, která dosud neplatí, ale již nyní má návrh její novely dvaadvacet stran.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas připomíná, že zavedení nového zákoníku práce bude nákladné. "Výdaje vzrostou v řádu miliard korun."
Odboráři s názorem ministra i průmyslníků nesouhlasí.
"Každá snaha o odklad platnosti je snahou o zrušení zákoníku práce. Je legálně přijatou normou, a pokud jsme v právním státě, musí platit. Teprve praxe ukáže, zda je třeba některé paragrafy novelizovat. Daňové zákony mají také spousty chyb, a přesto platí. Nevidím důvod, proč by neměl platit zákoník práce," připomněl předseda odborů Kovo.
Zvýšené náklady si podle něho vynutí pasáže, které musel bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, pod jehož vedením zákoník práce vznikal, do legislativní normy zapracovat podle direktiv Evropské unie.