"Přemýšlet mě nikdo neučil," říká student
Pro spolužáky byl chodící encyklopedií. Dlouho před maturitou měl jasno: půjde studovat sociologii. Bylo jen málo odborných knih z vysněného oboru, které nepřečetl už na střední škole. Citoval z Maxe Webera i Durkheima. Nikdo nepochyboval, že se na školu bez problémů dostane. Musel by se však hlásit na jinou univerzitu a v jiné době.
Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně totiž - jako jedna z prvních v zemi - už ve chvíli, kdy se Jan Svoboda na zkoušky připravoval, nežádala mechanické znalosti, zkoumala schopnosti studovat: logické myšlení, schopnost abstrakce, talent odhalit v textu podstatné.
Zatímco jeho spolužáci v maturitním ročníku ještě tápali, on měl jasno: čas stráví výhradně nad knihami. Nepřišel ani na jeden z rozlučkových večírků.
"Myslel jsem, že pokud se chci opravdu na vysokou dostat, musím se toho naučit co nejvíc a nemyslet na zábavu. Jedině tak uspěju. Všechno jsem pak uměl skoro nazpaměť," říká.
Jenže jeho geniální paměť a encyklopedické znalosti ho při přijímačkách nakonec zradily. Masarykova univerzita totiž požadovala, aby nejprve prošel testem Obecně studijních předpokladů a Základů společenských věd od Scia. "Když jsem poprvé viděl zadání, tak jsem vůbec nechápal, co po mně vlastně chtějí. Čekal jsem jednoznačné otázky a odpovědi z klasických testů, u kterých, pokud jste dobře naučeni, nemusíte tolik přemýšlet. Doplňovat ale slova, porozumět textu nebo rychle logicky přemýšlet mě nikdo na střední škole neučil."
U zkoušky tehdy propadl. "Test na studijní předpoklady jsem zvládnul jen na 10 procent. A test ze společenských věd jen na 20 procent. Naprosto mě to vykolejilo a znervóznilo, že jsem pak nebyl schopný odpovídat ani na otázky, které už bych zvládl. Nakonec jsem propadl i u testů samotné fakulty, protože jsem byl nervózní, že je to poslední pokus a na jinou školu přihlášku nemám."
Naopak jeho spolužáci ze střední školy, kteří se na poslední chvíli rozhodli, že na sociologii půjdou, uspěli v testech bez problémů. "To jsem nemohl pochopit. Ze sociologie uměli nutné minimum, ale logika jim nedělala žádné problémy," dodává Honza.
Zkušenosti z přijímaček ho nakonec odradily natolik, že už se v dalších letech na vysokou nepřihlásil. Nyní pracuje u otce ve stavební firmě. "Je to pro mě zatím největší prohra. Studovat už bych ale nešel."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist