Internetová firma Google vstoupila do superelitního klubu nejdražších amerických akcií. Hodnota jedné akcie firmy překonala v úterý psychologickou hranici 500 dolarů za kus. Celková tržní hodnota společnosti tak překročila 154 miliard dolarů a Google se v technologickém oboru stal třetí největší firmou - hned za Microsoftem a Cisco Systems.
Vyhlídky na trhu s on-line reklamou, z něhož má Google většinu svého zisku, jsou přitom stále velmi dobré, tvrdí Sasa Zorovic, bostonský analytik banky Oppenheimer & Co. Analytici proto předpokládají, že cena akcií Googlu, která se včera vyhoupla nad 510 dolarů za kus, ještě poroste.
Vyšší cenu jedné akcie než Google má teď už jen šest amerických firem: fond Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffeta, firma Seaboard dovážející a zpracovávající mouku, cukrovou třtinu a vepřové, mediální koncern Washington Post, pojišťovací společnost White Mountain Insurance, realitní a hypoteční firma NVR a komoditní burza Chicago Mercantile Exchange.
Jen pro chytré investory
Společnost Google zatím nenaznačila, že by chtěla svoje akcie rozdělit. A to navzdory tomu, že s jejich zvyšující se cenou přichází o pověst "lidové" firmy, jejíž akcie může mít každý.
Většina firem rozdělí své akcie, když dosáhnou hodnoty okolo dvaceti dolarů, vysvětlil v listu USA Today David Ikenberry, profesor na illinoiské universitě. Okolo dvaceti dolarů jsou totiž dostupné většině lidí. Další takovou hranicí pro "bohaté" investory je 300 dolarů. Google ale není normální firma. Stačí se ale podívat do materiálů společnosti pro investory. Tam se píše, že Google není a nechce být tradičním podnikem. Vzorem zakladatelů Googlu je totiž Warren Buffett. A ten své akcie nerozděluje na menší části, připomíná Ikenberry. Jedna akcie Buffetova fondu nyní stojí 107 tisíc dolarů nebo okolo tří tisíc dolarů za tak zvané akcie třídy B s omezenými právy akcionářů.
Buffet tvrdí, že vysokou cenou akcií odrazuje "nesofistikované" investory s krátkodobým zájmem. Google se také snaží přitáhnout dlouhodobé investory. Navíc šéfové Googlu, stejně jako dalších firem s "drahými" akciemi, tvrdí, že jim nejde o okamžitou tržní cenu firmy, ale o vytváření hodnot pro zákazníky a investory. Tedy, že se starají spíše o dlouhodobý profit. To se Googlu daří. Z původního internetového vyhledávače se vyvinul ve firmu, která nabízí i mapy či tištěnou reklamu. Přitom většina nových "byznysů" je u Googlu okamžitě zisková. Tak tomu bylo i v případě nákupu společnosti YouTube letos v říjnu za 1,65 miliardy dolarů.
Za dolar na rok
Z rostoucí ceny akcií mají radost i vlastníci Googlu, 33letí Larry Page a Sergey Brin a jejich generální ředitel Eric Schmidt. Ti si totiž berou jako mzdu pouhý jeden dolar ročně a žijí z rozprodeje svých akcií. Page a Brin dosud prodali 20 procent akcií své firmy, a získali tak každý podle údajů firmy Washington Service zhruba 15 miliard dolarů. Milionáři se stali i stovky dalších zaměstnanců Googlu, kteří získali firemní akcie, ať již při jejich první nabídce za 85 dolarů, či později jako ohodnocení od firmy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist