Jak ochránit víkendové bydlení před zloději?

Existují dvě základní možnosti, jak zabránit zlodějům, aby během vaší nepřítomnosti víkendový dům nevykradli. Volit lze mezi zabezpečením mechanickým, které ztíží přístup do objektu, nebo elektronickým, jež upozorní, že se do něj kdosi snaží vniknout. Zatímco u bytu v panelovém domě není elektronické zabezpečení úplně nezbytné, neboť je tu větší koncentrace lidí a čas od času někdo po chodbě přejde a na případný problém upozorní, na horách tohle neplatí. Na samotě u lesa má zloděj dost času a klidu, aby mechanické zabezpečení překonal.
"Dálková ochrana přes pult centralizované ochrany, kde se shromažďují informace o všech hlídaných objektech a funguje tady nepřetržitě služba, se tady stává jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak ochránit majetek," říká Miroslav Jarolím ze společnosti SV Agency. Záleží pak na majiteli, jaký druh služby si zvolí. Nejlevněji přijde střežení s odesíláním krátkých textových zpráv. Ovšem služba se zásahem bezpečnostní agentury bude mnohem rychlejší a účinnější. Svá stanoviště mají v každém větším městě, tedy zhruba od deseti tisíc obyvatel více. Pokud si majitel pro svou chalupu na horách objedná službu s výjezdem, zásahová jednotka pojede z Liberce, Jablonce nad Nisou, Vrchlabí, Turnova a podobně. Dojezdový čas se tak počítá na minuty.
Cena měsíčního paušálu závisí na typu služby, kterou si vyberete, a pohybuje se pouze ve stokorunách. Ta základní za střežení pro soukromé osoby přijde na 550 korun. V případě vloupání je výjezd zásahové skupiny zdarma a u planého poplachu vás bude stát kolem pěti set korun.
Pořizovací náklady na elektronické zabezpečení se pohybují v řádu desetitisíců, a to podle velikosti objektu. Základní systém lze pořídit za necelých dvacet tisíc včetně připojení na pult centrální ochrany. Pro větší bezpečnost je možné rozšířit ochranu o další prvky. K nejpoužívanějším patří snímače pohybu, čidla rozbití skla nebo třeba venkovní siréna.
Pokud nemáte peníze na elektronické zabezpečí, investujte alespoň do základní mechanické ochrany - bezpečnostních dveří. Nemusíte mít strach, že by k vaší roubené chalupě někdo nainstaloval mohutné bílé dveře jako v panelovém domě. Počet možných kombinací barev, moření, druhů dřeva, dýh, designů a podobně dosahuje desetitisíců. Navíc na bezpečnostní je možné "předělat" prakticky jakékoli vstupní dveře. Není třeba se vzdávat ani těch původních. Cena bezpečnostních dveří se pohybuje mezi jedenácti a dvaadvaceti tisíci.
Dalším rizikovým místem, kudy zloděj vniká do objektu, jsou okna. Ochranu si zaslouží především skleněné výplně. Obyčejné dřevěné okenice ale příliš nepomohou. Pokud člověk pomine ošklivě vypadající mříže, řešení nabízejí bezpečnostní fólie. Jsou naprosto čiré a průhledné, tedy neviditelné. Pokud se zloděj snaží sklo rozbít, povede se mu to, ale okno zůstane neprostupné, protože jej dále chrání fólie. Zloděj by pak musel věnovat překonání překážky delší čas, což jej obvykle odradí. Za metr čtvereční zaplatíte v průměru tisíc korun. (ma)

Kolik stojí jednotlivé prvky zabezpečení?
Bezpečnostní dveře od 10 000 Kč
Pevné mříže od 1000 Kč/m2
Nůžkové mříže od 4000 Kč/m2
Bezpečnostní fólie 1000 Kč/m2
Základní sada elektronického zabezpečení 20 000 Kč
Snímače pohybu od 1100 Kč
Čidla rozbití skla od 1200 Kč
Venkovní siréna od 2300 Kč
Zdroj: firmy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist