Nejvýnosnější investicí letošního roku se staly akcie. Jejich ceny se pohybují na rekordních úrovních jak v Česku, tak ve světě.
Ke konci roku si tak investoři, kteří v lednu věřili akciím Orca nebo ČEZ, mohou připsat desítky procent zisku.
Vydělat i přes sto procent se dalo i na nákupu některých kovů. Úspěch měla také sázka proti americkému dolaru, který výrazně oslabil. Tak vypadá "hitparáda" nejlepších investic letošního roku.
Za akciemi do Peru
Pro ukázku: Kdo začátkem roku nakoupil za sto tisíc korun cenné papíry nejrychleji rostoucí firmy pražské burzy, developera Orco, má teď svoje peníze zpátky a ještě si pod stromeček může nadělit luxusní plazmovou televizi. Investice mu totiž vynesla 56 tisíc.
Ještě mnohokrát větší částku by mohl mít na kontě investor, který by stejný obnos v lednu vložil do nepříliš vyhledávaných peruánských akcií. Tamní burza totiž vylétla od začátku roku o 157 procent - nejvíce na světě. Na tomto růstu se i lidé v Česku mohli podílet, a to prostřednictvím některých investičních fondů. Ve svém portfoliu má peruánské akcie třeba Latin American Freestyle Fund, který spravuje banka HSBC. Dolarový fond, založený teprve letos v červenci, za necelého půl roku stačil vydělat přes dvacet procent.
Tedy podobně, jako vydělal za celý rok nejvýnosnější akciový fond, do kterého mohou Češi investovat přímo v korunách - Conseq akciový fond. Ten přitom nechal většinu konkurence v Česku daleko za sebou. Vyplatily se mu investice do českých, ale i polských a maďarských akcií. "Při hlubokém propadu trhů letos v létě jsme měli velké množství volných peněz. Mohli jsme tak nakupovat v době, kdy byly akcie nejlevnější," řekl HN Jiří Makarius, který fond spravuje.
Silná koruna kazí investice
Ale vydělávat se dalo i jinde než na akciích. Komoditám jasně vévodily průmyslové kovy, jako je nikl a zinek. Kdo nakupoval termínové kontrakty na nikl, tak k původně investovaným sto tisícům mohl přidat 157 tisíc navíc.
Ani investice do kovů není přitom nedostupná lidem v Česku. "Obchoduje se s nimi sice na burze v Londýně, ale kontrakty na kovy lze běžně pořídit i přes české brokery," uvedl Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum. "Sázet" na růst kovů a dalších komodit je možné i prostřednictvím investičních certifikátů, které se obchodují v Německu.
Veškeré investice do zahraničí však měly letos jednu velkou nevýhodu - silnou korunu. Ta od začátku roku oproti dolaru zpevnila o 3,40 koruny.
Pokud tak člověk pořídil za sto tisíc korun akcie amerického Microsoftu, které vynesly slušných 15 procent, musel nakupovat v dolarech. Po přepočtu zpátky do české měny pak místo výdělku patnácti tisíc dokonce téměř osm set korun prodělal.
Ale investovat se dá různě. Kdo na konci roku kupoval česká vína, mohl vydělat deset až patnáct procent. Třeba cena Vlašského ryzlinku - pozdní sběr 2004 - vylétla od jara dokonce na dvojnásobek.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist