Vzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Mám ji tady, Dvanáct pohádek z onoho světa, napsal V. Říha, obrázky kreslil Josef Lada. Vydalo někdy dávno Ústřední dělnické nakladatelství, kdy, to tu ani není. Z poslední věty poslední pohádky mě dodnes mrazí: "A než se žena nadála, octl se žebrák v kočáře, zmizel s kmotrou navěky."

Co jste četl naposledy?
Čtu už tři čtvrtě roku Laserovou romanci, kterou napsal Ladislav Šerý, a snažím se s její pomocí naučit myslet. To jest nestranit nevědomky bílému, když hraju sám se sebou šachy. Někdo by řekl, že to Šerý právě dělá, že straní, jenže on jde vysoko nad to. 

51vik33.jpgJak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Koupím tak 20, zbytek se snažím vymámit z hodných a chudých nakladatelů jako výtisky k recenzím. Těch je tak 50, výsledných recenzí nejvýš 5. Zatím to kupodivu vychází.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Teď nevím. Ale včera jsem zrovna takhle nafasoval Davida Zábranského, Slabost pro každou jinou pláž. Když pominu, že mě rozčiluje, že už zase někdo další u kávy filozofuje nad Osvětimí, tak jsem hodně zvědav.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Střídá se to. Kdyby se nestřídalo, bylo by to k zešílení.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Většinu z těch, které stojí za to dočíst, čtu víckrát než jednou. Jednou číst nestačí, až napodruhé zjistíte, jestli vás někdo šikovně opil rohlíkem, nebo měl opravdu něco na srdci.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Lidem to často docela sluší, když se ve vlaku nebo v metru dívají do knihy.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
To nebude nic původního: Louis Ferdinand Céline - Cesta do hlubin noci, Isaak Babel - Rudá jízda, Gabriel G. Márquez - O lásce a jiných běsech. Plus zhruba třicet dalších. Ti, kdo nepsali z ješitnosti a ze zaraženého estétství, nýbrž proto, že jim nic jiného nezbylo.


Emil Hakl (*1958)
Vlastním jménem Jan Beneš. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, poté prošel řadou profesí (aranžér, knihovník, strojník čerpací stanice aj.). Vydal sbírky básní Rozpojená slova a Zkušební trylky z Marsu, knihy povídek Konec světa a O létajících objektech a také román Intimní schránka Sabriny Black . Za novelu O rodičích a dětech dostal cenu Magnesia Litera.