01vik25.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetla jako první?
V osmi letech román Henryka Sienkiewic
ze Pouští a pralesem. Možná nebyla úplně první, ale při čtení této knihy jsem si poprvé uvědomila, že čtení je radost, ne povinnost.

Co jste četla naposledy?
Knihu Terezy Brdečkové Slepé mapy.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Často - když se dozvím o knize, která mi připadá zajímavá, před dovolenou, na knižních veletrzích, jako dárky... Za rok koupím asi dvacet knih. Kromě toho si pravidelně půjčuji knihy v knihovně a také je dostávám, hlavně od hodných nakladatelů na mém Podzimním knižním veletrhu.

Jakou knihu jste si koupila naposledy?
Několik novinek pro sebe i jako vánoční dárky. Například: Polepšené pěsničky Ludvíka Vaculíka, laponské pohádky s názvem O muži, který si koupil svědění, francouzské pohádky Henriho Pourrata O Půlpánovi a jiné příběhy, román tureckého spisovatele Orhana Pamuka Istanbul a čtyři knihy českých autorů: Irena Dousková - Oněgin byl Rusák, Pavel Kosatík - Ústně více, Irena Obermannová - Deník šílené milenky a Petr Šabach - Občanský průkaz. A také jsem dvě knihy dostala od jejich překladatelů: jednu rumunskou (Petru Cimpoesu - Simon Výtažník) a jednu finskou (Arto Salminen - Teorie sraček).

Jakému typu četby dáváte přednost?
Beletrii.

Četla jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Minimálně dvakrát (v rukopise a v korektuře) čtu knihy, které píšu, překládám a vydávám - aby v nich zůstalo co nejméně chyb. Víckrát čtu třeba i detektivky, když zapomenu, kdo je vrah. Několikrát jsem četla Zločin a trest - sice si pamatuju, kdo je vrah, ale ten román mi vždycky dodá odvahu.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Protože čtení knih je jedna z nejzábavnějších činností na světě.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest
Jiří Kratochvil: Avion
Mika Waltari: Šťastná hvězda

Markéta Hejkalová (*1960)
Autorka románů Slepičí lásky, Vždycky jedna noc a Ženy a cizinci na konci tisíciletí a knih faktu Stručné dějiny států - Finsko, U nás v Evropě a Fin Mika Waltari (vyjde na jaře 2007), překladatelka finské literatury (Mika Waltari, Arto Paasilinna), spolumajitelka nakladatelství Hejkal, zakladatelka a ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Od roku 2006 je místopředsedkyní Českého centra PEN klubu.