Evropa je stále bez ropy


Dodávky ruské ropy do Evropy se včera neobnovily a jednání zástupců Ruska a Běloruska o vývozu ropy ztroskotalo. Podle Mezinárodní energetické agentury, bude ale nakonec výpadek bolet Rusko víc než Evropu.
Unie má ropu na měsíce, české zásoby vydrží 141,5 dne. Ministr průmyslu Martin Říman včera konstatoval, že pokud jde o zásoby, je situace výjimečně dobrá a většina domácích rafinerií může najít zdroje jinde.
Češi například uvažují o využití ropovodu z německého Ingolstadtu, který může nahradit vypadlou Družbu. Dlouhodobě by tudy bylo možné zásobovat i Slovensko. Ruský postoj tedy jen urychlí hledání jiných zdrojů surovin a stavbu nových ropovodů. To se bezpochyby projeví i v návrhu nové energetické strategie unie, kterou Brusel zveřejňuje právě dnes.
Jste nespolehliví a neumíte se chovat, vzkázala Evropská unie Kremlu. Reagovala tak na skutečnost, že Rusové uzavřeli v pondělí ropovod Družba bez předchozího upozornění evropských odběratelů.
Rusko se zřejmě navíc zatím nechystá znovu ropu do Družby, z níž Evropa získává 12,5 procenta své spotřeby, pustit. "Vláda musí ochránit zájmy západních zákazníků," hřímal včera ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil ale zároveň, že je třeba uvažovat o snížení těžby ropy. Ta se totiž teď v Rusku hromadí a tamní rafinerie ji nestačí zpracovávat. Rusové tím nepřímo přiznali, že dosud marně hledají náhradní trasy, kudy dovézt ropu do Evropy.
Evropa ale doufá, že výpadek dodávek ropy je jen záležitostí pár dní. Podobné bělorusko-ruské spory tu byly už několikrát. Nyní Bělorusové jako odvetu za zavedení exportní daně na ropu odebíranou z Ruska zdanili její tranzit. Když Rusové odmítli platit, začali ropu krást. Moskva pak uzavřela kohoutky. Bělorusko je ale životně závislé na ruské ropě a Rusové zase na evropských penězích za ropu. Experti proto očekávají, že se brzy o obnovení dodávek dohodnou, včera tomu ale nic nenasvědčovalo.