Finanční situace, obavy z ustrnutí v profesním rozvoji nebo nutnost podílet se na rozhodování firmy. To vede většinu manažerek ke zkrácení mateřské. Důvod může být i jiný.
Například Martině Šmidochové, personální ředitelce v českém Microsoftu, pomohl brzký návrat k práci překonat pocity beznaděje. Její týdenní syn onemocněl a ona s ním trávila veškerý čas, kdy byl na přístrojích.
"Kolegové přinesli počítač, zajistili mi připojení. Začala jsem dvě hodiny denně pracovat a aspoň občas tak přišla na jiné myšlenky," vypráví. Tři měsíce po porodu byla jeden den v kanceláři a zbytek týdne pracovala z domova. Nemyslí si, že by byla krkavčí matkou.

Věnujte určitý čas jen dítěti
Pracovat a neochuzovat dítě? Jde to. Není pravda, že čím více času s ním žena tráví, tím lépe. "Nejde o délku, ale o kvalitu času stráveného s potomkem," vysvětluje dětská psycholožka Ilona Gillernová.
Podle ní je ale důležité, aby si matka v denním programu vyčlenila prostor pouze pro své dítě. "Tento čas musí opravdu věnovat jemu a jeho potřebám. Žádné odbíhání k telefonu nebo počítači," dodává. Hodina strávená jen s dítětem je rozhodně přínosnější než čtyři, během nichž matka zároveň řeší pracovní záležitosti.
Manažerky pracující na mateřské ale samy často bojují s odloučením od dítěte. "Když jsem dceru poprvé odvedla na půl dne do jesliček, myslela jsem, že to nezvládnu. Moc mi chyběla," vzpomíná Zita Lara, manažerka České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Dodává, že zprvu bylo také velmi těžké rozplánovat si den tak, aby všechno stihla.

O brzký návrat žen z mateřské mají firmy zájem
Alena Králíková, ředitelka Gender Studies, říká, že o zkrácení doby, kdy se žena na důležité pozici stará o dítě, mají zájem především firmy samotné. Ještě před odchodem zaměstnankyně na mateřskou dovolenou se s ní obvykle dohodnou, jak bude fungovat další spolupráce. Je však pouze na ženě, zda a do jaké míry chce s firmou udržovat kontakt i během péče o malé dítě.
Některé společnosti využívají tuto dobu k podpoře manažerek v jejich osobním i pracovním růstu. Je to způsob, jak si mohou udržet přehled o dění ve firmě i ve svém oboru.
"Firma usnadní návrat svých zaměstnankyň z mateřské dovolené především úpravou pracovní doby," tvrdí Zdeňka Hajná, předsedkyně Českého svazu žen. Třeba společnost Microsoft ještě nabízí možnost práce přes internet a po telefonu, plnění úkolů z domova nebo na částečný úvazek. Také Česká společnost pro rozvoj lidských zdrojů přizpůsobuje pracovní dobu potřebám zaměstnaných matek. "Pracuji na zkrácený úvazek, mám pružnou pracovní dobu a mohu pracovat z domova," říká Zita Lara. Výhodou je, když manažerce odcházející na mateřskou zůstává k užívání firemní mobil a notebook.

Pomohou školky i rodina
Vstřícným krokem ze strany firmy je také například zřízení mateřské školy nebo hlídacího koutku přímo u zaměstnavatele. "Může ale také podporovat jesle či školku v blízkosti svého sídla. Touto podporou může být i přednostní umístění dítěte nebo menší finanční náklady," zmiňuje Alena Králíková.
Společnost IBM přispěla školce, která je v areálu jejího sídla, na vybavení školního hřiště a poskytla jí počítače. "Pokud naši zaměstnanci umístí své dítě právě do této školky, jsou finančně zvýhodněni. Školka jim navíc nabízí možnost občasného hlídání," uvádí Petr Draxler, personální ředitel IBM.
Některé firmy pomáhají tak, že na svůj intranet dávají užitečné informace pro matky, jako jsou adresy služeb na hlídání. "Jsou společnosti, které část výdajů za hlídání proplácejí," říká Alena Králíková.
Pomocnou ruku by ženě samozřejmě měla vedle firmy podat také rodina. Nebo chůva. "Pokud se matka rozhodne svěřit své dítě do péče paní na hlídání, je nejlepší, aby se jí stala osoba, která se s rodinou sžije," radí dětská psycholožka Ilona Gillernová. Není totiž dobré, když se u dítěte střídá několik cizích osob z agentury na hlídání.